szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Neelie Kroes uniós biztos levele csak a nyilvános része annak a nyomásgyakorlásnak, ami az Orbán-kormányt éri Brüsszelből a januárban hatályba lépett médiatörvény miatt - írja az Economist blogja. A lap szerint a magyar kormányfő tudja is, hogy mikor kell visszavonulót fújnia: a brüsszeli színfalak mögött megmondták Orbánnak, hogy tegye tisztába a médiatörvény ügyét, mielőtt az az egész uniós elnökséget beárnyékolja.

Aligha jó ötlet, ha egy kormány a vitás médiatörvényét éppen újévkor, azon a napon lépteti hatályba, amikor országa az Európai Unió soros elnöki tisztét is átveszi - írja az Economist blogja a magyar médiatörvénnyel kapcsolatos nemzetközi fejleményekrő szóló, Egy Fidesz-meghátrálás című pénteki cikkében. Különösen igaz ez akkor, ha a politikai hatalom aggasztó központosítása, vagy a független intézmények megszüntetése, illetve elfoglalása miatt egyébként is támadások érik a kormányt.

A lap felidézi, hogy a negatív reklám keltette erős szenvedélyek nyomán Orbán Viktor múlt heti európai parlamenti felszólalásakor a tiltakozók pergőtüzébe sétált bele. Az Economist idézi a Hungarian Spectrum című liberális blogot, amelynek gyűjtése szerint 337 negatív sajtóhír jelent meg az eset kapcsán. Miközben a magyar ellenzék Orbán egyértelmű vereségének látta az EP-ben történteket, a pártatlanabb megfigyelők szerint hasonló volt ez ahhoz, ahogyan a játszótéren a menőbb gyerekek kóstolgatni kezdik az új fiút.

Orbán ki is vette a részét az adok-kapokból - írja a lap, ám úgy folytatja: azt azonban még Orbán is tudja, mikor kell visszavonulni. A lap szerint a meghátrálást a Neelie Kroes médiaügyekért felelős uniós biztos által a magyar kormánynak küldött levele válthatja ki. A levelet, amely három pontban taglalja a magyar médiatörvénnyel kapcsolatos uniós aggodalmakat, a magyar kormány tisztviselői igyekeztek technikai jellegű kifogásként tálalni, miközben - szögezi le az Economist - annál az nyilvánalóan tovább ment: a pusztító kritikát a levél végére hagyta Kroes, ahol azt írta, kétségei vannak afelől, hogy az uniós törvényekkel összhangban van-e a magyar szabályozás.

Kroes nyilvánosság előtt zajló nyomásgyakorlása mellett azonban a brüsszeli színfalak mögött megmondták Orbánnak, hogy tegye tisztába a méditörvény ügyét, mielőtt az az egész uniós elnökséget beárnyékolja - írja brüsszeli forrásokra hivatkozva a lap. Az üzenet, úgy tűnik, átment, írja az Economist, felidézve, hogy Martonyi János külügyminiszter, Navracsics Tibor és Schmitt Pál is hasonló szellemben nyilatkoztak a héten, vagyis hogy Magyarország hajlandó felülvizsgálni a médiatörvényt. Mondani persze könnyebb, mint csinálni - jegyzi meg a cikkíró, ám míg egy később elfogadott médiatörvény csekély figyelmet keltett volna, most elvárható az Európai Bizottságtól és a sajtótól is, hogy a jogszabály minden szavát alaposan megvizsgálja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!