szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ünnepi, de azért gazdag munkaprogrammal teli kibővített miniszterelnöki csúcstalálkozót tart kedden Pozsonyban a visegrádi négyek csoportja.

A két részből álló csúcstalálkozót a visegrádi csoport megalakulásának 20. évfordulója alkalmával rendezi meg a szlovák kormányhivatal. A visegrádi országok kormányfői - Iveta Radicová szlovák, Petr Necas cseh, Orbán Viktor magyar és Donald Tusk lengyel miniszterelnök - mellett a találkozón részt vesz Angela Merkel német és Werner Faymann osztrák kancellár, illetve Mikola Azarov ukrán kormányfő is.

A visegrádi csoportot 1991. február 15-én alakította meg Magyarország, Lengyelország és Csehszlovákia azzal a céllal, hogy elősegítse a három rendszerváltó ország euro-atlanti integrációját. A megállapodást a Duna-kanyarban álló visegrádi várban írták alá. Csehszlovákia 1993-as kettéválásával - Csehország és Szlovákia önállósulásával - a visegrádi hármasból visegrádi négyek lett. A visegrádi kormányfők a csoportosulás megalakulásának két évtizedes jubileuma alkalmával várhatóan egy közös nyilatkozatot is elfogadnak, amelyben röviden értékelik az elmúlt időszak eredményeit, a V4-ek nemzetközi pozícióját, és vázolják napjaink legfőbb kihívásait, valamint a jövőbeni legfontosabbnak tartott feladatokat is.

A pozsonyi találkozó két részből áll majd. Az elsőben a négy visegrádi ország miniszterelnöke megvitatja a csoport együttműködésének időszerű kérdéseit, különös tekintettel az Európai Unióra, valamint néhány európai témát. Szlovák források szerint kiemelt téma lesz a csoport országainak energetikai együttműködése. Mint ismeretes, Orbán Viktor és Iveta Radicová néhány hete megállapodást írtak alá a magyar és szlovák gázvezetékrendszer összekapcsolásáról, amely az európai észak-déli vonal része lenne. Pozsony a kérdésről már a lengyelekkel is tárgyal, s megindultak a tárgyalások a cseh-lengyel gázvezetékrendszer összekapcsolásáról is. Amennyiben a tervek megvalósulnak, lényegesen csökkenhet az egész közép-európai régió függősége az orosz gázszolgáltatástól.

Időszerű probléma a közlekedési infrastruktúra fejlesztése és jobb összekapcsolása is, s nemcsak közép-európai, de összeurópai szinten is. A miniszterelnökök azt is megvitatják, hogyan lehetne jobban összehangolni a négy ország érdekvédő tevékenységét és álláspontját az Európai Unión belül. A második részben a négy visegrádi kormányfő és a hozzájuk csatlakozó német és osztrák kancellár, illetve ukrán kormányfő megvitatják az energiabiztonság témáját, a szomszédságpolitikát és a regionális együttműködésben szerzett tapasztalatokat. Ezt a megbeszélést több mint kétórásra tervezték, ami jól mutatja a napirendi témák fontosságát. 

A csúcstalálkozó után a résztvevők közös sajtóértekezletet tartanak, amelyen tájékoztatnak megbeszéléseik tartalmáról és eredményeiről. A nyilvánosságra hozott napirend szerint a hivatalos megbeszélések után a magas rangú politikusokat a szlovák miniszterelnök díszvacsorán látja vendégül. Tavaly július elsejétől idén június 30-ig Szlovákia tölti be a visegrádi csoport elnöki tisztségét, ezért kerül sor a jubileumi ülésre a szlovák fővárosban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Orbán Viktor második 2011-es beszéde – percről percre

Napirend előtt szólalt fel Orbán Viktor a parlamentben, a tavaszi ülésszak első napján. A szöveget, az azt kísérő elemzést és a parlamenti pártok reakcióit egy helyre gyűjtöttük. A miniszterelnök szavait Juhász Attila, a Political Capital elemzője kommentálta.