szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Független nemzetközi értelmiségi szervezet alakult Párizsban a tudományos életben politikai vagy gazdasági okokból megtámadott kutatók támogatására és védelmére. A Kutatók Határok Nélkül - Szabad Tudomány elnevezésű egyesület pénteki konferenciájára Geréby György kapott meghívást, akia magyarországi filozófuspályázatok kapcsán meggyanúsított kutatók nevében beszélt.

A szervezet alapítói olyan francia egyetemi oktatók, akik úgy érzik: a tudomány területén a kutatás, a gondolkodás és a szólás szabadságát a világon számos helyen fenyegeti a politikai vagy a gazdasági hatalom. "Eljött az ideje, hogy a tudományos közösség maga vegye kezébe a kutatás védelmét és fejlődését, bármilyen országról és tudományterületről is legyen szó" - fogalmaztak az alapítók a honlapjukon.

A mintegy kétszáz résztvevő tartott alakuló ülés megnyitójában Georgie Barlovatz-Meimon biológuskutató elmondta: nagyon sok helyen hosszú ideje megkérdőjelezik a tudományos kutatások létjogosultságát. Van, ahol cenzúra, van ahol hamis vádak alapján, máshol a diákok elbizonytalanításával, a kutatók előléptetésének megtagadásával vagy a kutatási támogatások megvonásával.

A bemutatkozó konferencián felszólalt Geréby György, a Közép-Európai Egyetem (CEU) Középkor-tudományi Tanszékének tanszékvezetője is. Geréby előadásában kifejtette: a kormányhoz közel álló újságok és tévécsatornák együttes fellépése mondvacsinált vádak alapján a valójában nem létező, úgynevezett Heller-kör ellen, összefüggésbe hozható a miniszterelnök kötcsei beszédével. Ebben Orbán Viktor azt állította: az általa tudományos kapitalizmusnak nevezett ideológia megbukott és ezzel együtt a baloldalinak, illetve liberálisnak nevezett értelmiség diszkreditálódott, ezáltal pedig értelmiségcserére van szükség Magyarország - hangsúlyozta Geréby.

A mondvacsinált vádak között említette azt, hogy állítólag túlzott méretű, elfogult finanszírozást valósítottak meg a magyar pályázati intézmények, illetve azt, hogy 108 pályázatból csak hatot emelt ki a kormányhoz közeli média. Hozzátette, hogy a hat pályázatból ráadásul kettőnél nem magát a projektvezető személyét, hanem a pályázatban részt vevő filozófusok közül Gábor Györgyöt és Geréby Györgyöt nevesítették a Heller-kör tagjaiként az érintett lapok.

Cécile Kovacshazy, a CSF egyik alapítója - aki a Limoges-i egyetem összehasonlító tanszékén magyar irodalmat oktat - a konferencián elmondta: a Magyarországon megvádolt filozófusokat széles támogatás övezi Franciaországban. A tudományos akadémiának megfelelő CNRS filozófiatudományi intézete és a két legjelentősebb filozófiai társaság is azonnal szolidaritásáról biztosította őket.

A magyar származású kutató az MTI-nek elmondta: a francia alapítású CSF nemzetközi jogvédő szervezetté szeretne válni és egy pénzügyi alapot is létre kíván hozni annak érdekében, hogy a jogi védelmen kívül pénzügyi támogatást is tudjon nyújtani a megtámadott tudósoknak bárhol a világon, például perek esetén ügyvédek fogadására vagy jogi tanácsadásra.

Cécile Kovacshazy bejelentette, hogy március 14-én a párizsi Odéon Színház dísztermében a College International de Philosophie szolidaritási esetet rendez a magyar filozófusok támogatására. Az est díszvendége Heller Ágnes lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!