szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az emberhez hasonlóan a csimpánzok nevetésének sem csupán az egyén szempontjából van jelentősége – derítették ki brit kutatók. Szociális szinten a kacaj szimpátiát közvetít, és fokozza a csoport összetartását.

A Porthsmouthi Egyetem kutatói 59 csimpánz nevetését vették filmre, majd elemezték. Az állatok négy csoportban élnek együtt egy zambiai rezervátumban. Két csoport 14 évnél régebben, a másik kettő kevesebb, mint öt éve jött létre.

A kutatókat az lepte meg a legjobban, hogy azok a majmok, amelyek rövidebb időt töltöttek együtt, gyakrabban utánozták fajtársaik nevetését, mint azok, amelyek már hosszabb ideje ismerték egymást. Ez szemlélteti, hogy a nevetésnek jelentősége van a csoport összetartása szempontjából - idézte a Der Standard című osztrák lap az Emotion című szaklapban megjelent tanulmányt.

A megfigyelések azt is kimutatták, hogy a majmok közös játékideje lényegesen hosszabbra nyúlt, ha egy csimpánz csatlakozott társa nevetéséhez. Az emberhez hasonlóan ezek szerint a majmok is különbséget tesznek a válasznevetés, és a hosszabb ideig tartó spontán kacaj között. A csimpánzoknál az elemzés során  felfedezett válasznevetés a kutatók szerint az emberi beszélgetések közben elhangzó nevetéshez hasonlítható, amely gazdagítja a társas érintkezést. Tettetett nevetésre azonban csak az ember képes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!