szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A holland katonák egy C-130-as görög katonai szállítógépen hagyják el Tripolit, több kimenekítendő görög állampolgárral együtt. Közben az ENSZ azt közölte: az ország háromnegyed részébe nem jut el humanitárius segély.

Szabadon engedte a líbiai kormány azt a három holland katonát, akik a múlt hónap végén estek fogságba, miközben civilek helikopteres kimenekítésével foglalkoztak a harcok sújtotta észak-afrikai országban - közölte pénteken a görög külügyminisztérium. A holland katonák egy C-130-as görög katonai szállítógépen hagyják el Tripolit, több kimenekítendő görög állampolgárral együtt. A gép várhatóan szerda reggel érkezik meg a görög fővárosba. A Líbiába illegálisan belépő holland katonákat február 27-én fogták el a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű erők, amikor éppen megpróbáltak helikopterrel kimenekíteni Szirt városából két holland állampolgárt. A két polgári személyt később átadták Hollandia tripoli nagykövetségének.

Líbiában élő és dolgozó külföldiek tízezrei hagyták el az észak-afrikai arab országot azóta, hogy a múlt hónapban felkelés tört ki Kadhafi több mint négy évtizedes uralma ellen.

Az ország háromnegyed részébe nem jut el humanitárius segély - közölte Catherine Bragg, az ENSZ-segélyműveletek koordinátorának helyettese. Bragg a világszervezet New York-i székházában, helyi idő szerint csütörtökön több mint száz diplomatát tájékoztatva elmondta: az ENSZ munkatársai lázasan igyekeznek párbeszédet kezdeni a líbiai konfliktusban érintett minden féllel, hogy eljuthassanak az ország minden részébe és felmérhessék a polgári lakosság humanitárius szükségleteit.

Músza Kusza líbiai külügyminiszter a múlt hét végén már jelezte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak, Tripoli engedélyezi, hogy a világszervezet a szükségletek felmérése érdekében elküldje embereit az észak-afrikai arab országba. Az ENSZ-főtitkár új líbiai különmegbízottja és a világszervezet líbiai segélyműveleteinek koordinátora talán már ezen a hét végén elutazik Tripoliba.

Bragg elmondta azt is, hogy a világszervezet nagyon aggódik a líbiai egészségügyi ellátás miatt, főleg annak fényében, hogy kórházbezárásokról értesül olyan időszakban, amikor a lakosságnak nagy szüksége lenne az ellátásra. Szükség van nővérekre, valamint arra, hogy a harcokban megsebesült civilek eljussanak az egészségügyi intézményekbe - tette hozzá Bragg.

Jakob Kellenberger, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) elnöke Genfben elfogadhatatlannak minősítette, hogy 24 nappal a kormányellenes lázadás kirobbanása után Líbia nagy része gyakorlatilag el van vágva a humanitárius segélyektől. A szervezet előtt álló legnagyobb kihívásnak nevezte, hogy eljussanak a harcok által leginkább sújtott országrészekbe, hogy segíthessenek a sebesültek ápolásában és felkutassák az eltűnt személyeket. A vöröskereszt ezt a tevékenységet az ellenzéki kézen lévő kelet-líbiai területeken február vége óta már végzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!