szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eljutott az áram a fukusimai atomerőműhöz – jelentette be csütörtök este Bécsben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) a Tokiótól kapott tájékoztatásra hivatkozva.

A mérnökök a japán közlés szerint egy kilométeres mellékvezetéket építettek ki, amely helyi idő szerint pénteken érte el az erőművet. Azt tervezik, hogy még a nap folyamán vagy szombaton helyreállítják a kettes számú reaktor hűtését. Ez a reaktor azért élvez elsőséget, mert kívülről nem lehet hűteni, mert az épülete épségben van.

A hűtőrendszer áram alá helyezése attól függ, hogy mikor fejezik be a hármas számú reaktor épületének locsolását. Az épületre csütörtökön 64 tonna vizet zúdítottak helikopterekből, egy rendőrségi vízágyúból és tűzoltóautókból. A megrongálódott épületből felcsapódó gőz arra utal, hogy a művelettel valamennyire előbbre jutottak a hűtésben - közölte a japán hírügynökség.

A NAÜ már előzőleg úgy értékelte a csütörtöki helyzetet, hogy "nagyon súlyos, de nem romlik".

A helyzet nem lett rosszabb, és ez már pozitívum. De még lehetséges, hogy rosszabbra fordul. Azt mondhatjuk, hogy csütörtökön meglehetősen stabil volt az előző nappal összehasonlítva - mondta Graham Andrew, az ENSZ-intézmény főigazgatójának vezető munkatársa Bécsben.

Amano Jukija főigazgató csütörtökön Japánba utazott, hogy első kézből szerezzen értesüléseket a helyzetről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Újabb tűz a fukusimai atomerőműben, a fűtőelemek jelentős része sérült

Tűzoltók igyekeznek megfékezni az újabb tüzet, amely helyi idő szerint szerda reggel (közép-európai idő szerint kedd éjszaka) lobbant fel a japán fővárostól északra fekvő Fukusima-1 atomerőmű 4-es reaktorában - jelentette az NHK japán televízió. A fűtőelemek jelentős része károsodott az erőmű két reaktorában történt robbanások következtében az erőművet üzemeltető tokiói elektromos művek közlése szerint.

MTI Tech

Orosz szakértők nem számítanak jelentős nukleáris kiszóródásra

Az orosz szakértők szerint "az események bármilyen alakulása esetén sem várható jelentős nukleáris kiszóródás", jelenleg kizártnak tekintik, hogy sugárveszély érje az orosz Távol-Keletet, de úgy látják, a japán fél nem teljes körű információkat ad a Fukusima erőműben történtekről.

hvg.hu Tech

Milyennek kéne lennie egy biztonságos atomreaktornak?

Az USA-ban tervezett atomreaktorok biztonságosabbak, mint azok a negyvenéves japán konstrukciók, ahol robbanások és szivárgások történtek az elmúlt napokban - írja az amerikai tudományos hírportál, a Discovery News, amerikai szakértőkre hivatkozva.