szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kedvező fejleményekről számoltak be vasárnap japán tisztségviselők a földrengés és szökőár sújtotta Fukusima 1-es számú atomerőműve feletti ellenőrzés visszaszerzéséért folytatott gigászi küzdelemben. A válság ugyanakkor messze nem ért véget: ismét radioaktív szennyeződést találtak növényekben és vezetékes ivóvízben.

Helyreállították az erőmű kettes és egyes reaktorblokkjának a külső villamosenergia-ellátását, s a remények szerint megkezdhetik a reaktorok és az alattuk lévő pihentető medencék hűtését, mihelyt üzembe helyezik a hűtőrendszert, ami azonban még napokig is eltarthat. A cél az, hogy áram alá tudják helyezni a blokkok vezénylőtermeit, és működtetni tudják a világítást. Kitazava Tosimi nemzetvédelmi miniszter közölte, hogy a használt fűtőelemek pihentető medencéiben mind a hat reaktor esetében 100 Celsius fok alá süllyedt a hőmérséklet.

Az erőművet működtető áramtermelő vállalat, a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) szakértőinek helyi idő szerint vasárnap délután sikerült helyreállítani a kettes reaktorblokk külső villamosenergia-ellátását, majd a nagyfeszültségű hálózattól kihúzott vezetéket összekötötték az egyes blokk al-elosztó állomásával. A kettes blokkban sikerült tengervizet bejuttatni a reaktor alatti pihentető medencébe. A hűtőrendszer újraindításával meg tudják akadályozni a kiégett fűtőelemek megrongálódását, amivel elejét veszik annak, hogy jelentős mennyiségű radioaktív részecske jusson a külvilágba.

A legnagyobb problémát jelentő reaktorblokk, a hármas esetében a tűzoltók hat és fél órán keresztül hűtötték tengervízzel a reaktort védő épületszerkezetet. Speciális gépekről 22 méter magasságú vízoszlopokat irányítottak az épületszerkezetre, összesen 1100 tonna vizet kilocsolva. Az utóbbi napokban a hármas blokkra, amelyben uránból és rendkívül toxikus plutónium keverékéből álló fűtőelemeket használtak, és a pihentető medencében a vízszint veszélyes lecsökkenése miatt túlhevültek a kiégett kötegek, összesen 3700 tonna tengeri vizet használtak fel a hűtéshez.

A hármas blokk után a japán önvédelmi erők (hadsereg) alakulatai ismét nekiláttak a négyes reaktor külső hűtésének. Bár a négyes reaktort karbantartási munkálatokra tavaly novemberben leállították, és a reaktorban nincs fűtőanyag, a pihentető medencében viszont jelentős mennyiségű kiégett fűtőelem található. Szakértők szerint a külső hűtés meglehetősen hatékonynak bizonyult, csökkent a hőmérséklet és a radioaktivitás szintje, ami lehetővé teszi a villanyszerelési munkálatokat. A szakemberek igyekeznek a hármas és négyes blokk energiaellátását is helyreállítani, hogy be tudják indítani a hűtőrendszert.

Az ötös és a hatos reaktorblokkok állapota már biztonságos, a hűtőrendszerek stabilan működnek, a reaktorok belsejében csökkent a hőmérséklet és a nyomás. Dízelgenerátok segítségével keringtetik a hűtővizet a reaktorok hűtőkörében és a pihentető medencékben is. A természeti csapás idején ez a két reaktor sem működött karbantartás miatt. Az atomerőműben létezik egy kiégettüzemanyag-tároló, ahova a pihentető medencékben eltöltött 18 hónap után kerülnek át a használt fűtőelemek. Jelenleg teljes egészében víz alatt vannak az itt tárolt kiégett fűtőelemek, s már nem melegednek olyan erősen. A hűtővíz hőmérséklete 57 Celsius fok, ami nem jelent veszélyt.

A 33 milliós Nagy-Tokióban a sugárzás szintje jelenleg a megengedett értékek között van, s csökkent a fukusimai atomerőmű közelében is. Vasárnap az erőműtől 500 méterre északnyugatra a sugárzás mértéke 2625 mikrosievert volt óránként, míg előző nap 3443 mikrosievert. A sugármennyiség megengedett mértéke ugyanakkor 0,05-0,2 mikrosievert óránként. A jód és cézium radioaktív izotópját több prefektúrában is megtalálták a vezetékes ivóvízben, de nem egészségre veszélyes mértékben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!