szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az eddigi vizsgálatok szerint nem sugárszennyezettek a Japánból az Európai Unióba importált élelmiszerek. "Semmit nem találtunk" - jelentette ki szerdán az Európai Bizottság fogyasztóvédelmi felelősének szóvivője.

Frederic Vincent elmondta, hogy a bizottság a múlt héten szólította fel a tagországokat a szükséges vizsgálatok elvégzésére, s a most nyilvánosságra került első eredmények nem jeleztek sugárveszélyt az élelmiszerekben. Az Európai Unió tagországai az unió élelmiszeripari gyorsriasztási rendszerén (RASSF) keresztül értesíthetik az uniós hatóságokat és a többi tagországot egy esetleges szennyezettségről. 

Ugyanakkor a szóvivő utalt arra, hogy az Európai Uniónak viszonylag csekély a Japánból származó élelmiszerimportja, tavaly mindössze 65 millió eurót tett ki: a tagországok elsősorban halat, valamint tenger gyümölcseit vesznek Japánból. Japánban is egyelőre csak a balesetet szenvedett fukusimai atomerőmű körzetében találtak sugárszennyezést spenótban és tejben.

Az energiaügyi biztos szóvivője arról számolt be, hogy a levegőben sem észlelték a radioaktív sugárzás szintjének a növekedését. Marlene Holzner szerint a szakemberek óránként végeznek méréseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ecoline.hu Gazdaság

Mit nekünk Líbia, Japán – jöhet a forinterősödés?

Japán katasztrófák sorozatával küzd, Líbiát nemzetközi erők bombázzák, a devizapiacon sokmilliárd dolláros intervenciókra kerül sor, a tőzsdei árfolyamok mintha hullámvasúton mozognának – a sok bizonytalanság közepette a forint maradt a stabil pontok egyike.

MTI Gazdaság

16-25 ezer milliárd jenre becsüli Japán az anyagi kárt

A japán kormány a földrengés és az azt követő szökőár miatti közvetlen anyagi kárt értékét 16-25 ezer milliárd japán jenre (38-56 ezer milliárd forint) becsüli, amivel az minden idők legnagyobb anyagi kárral járó természeti katasztrófájává válhat.