szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Meghiúsult a pozsonyi parlament rendkívüli ülése szerda délután, miután a kormányzó koalíció képviselői nem szavazták meg az ellenzék által kezdeményezett ülés napirendjét.

A Robert Fico vezette Irány-Szociáldemokrácia (Smer) kezdeményezése értelmében a rendkívüli ülésen nyilatkozatot kellett volna elfogadni a szlovák-magyar kapcsolatokról, Magyarország Szlovákia-politikájáról. A 150 tagú parlamentben 144-en voltak jelen, s csak 65-en szavaztak a kezdeményezés mellett.

A szlovák kormány eleve nem értett egyet az ellenzéki kezdeményezéssel, s szerdai kihelyezett ülésén, a magas-tátrai Csorba (Strba) településen megbízta Iveta Radicová miniszterelnököt, hogy a kabinet álláspontjáról levélben tájékoztassa Richard Sulík házelnököt. A rendkívüli ülést és egy nyilatkozat elfogadását az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) a múlt héten kezdeményezte. A négypárti szlovák kormánykoalíció azonban már hétfőn megállapodott abban, hogy a rendkívüli ülést megakadályozza. A koalíciós pártok egybehangzó véleménye az, hogy a szlovák kormány reagálása a magyarországi döntésekre megfelelő.  

Robert Fico szerint a kezdeményezés reagálás volt Orbán Viktor magyar miniszterelnök azon közlésére, hogy a határon túli magyarok az állampolgárság mellé választójogot is kapnak Magyarországon. A Smer a tervezett parlamenti határozattal szerette volna úgymond felrázni Iveta Radicová kormányát, hogy legyen a lehető legaktívabb Magyarországgal szemben, határozza meg pontosan a szlovák-magyar kapcsolatok mai állását, illetve azokat a veszélyeket, amelyeket a jelenlegi magyar vezetés politikája jelent Szlovákiára. A Smer úgy véli: határozott fellépésre van szükség Magyarországgal szemben. Robert Fico a szerdai szavazás után hibának minősítette a koalíció viselkedését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Hazai gazdaság

Ötszázmilliárd forint víziközmű-fejlesztésre az EU-tól

Mintegy 500 milliárd forint forrást kapott Magyarország a vízi közművek, elsősorban a csatornahálózat kiépítésének finanszírozására az Európai Uniótól a 2007-2013. közötti költségvetési időszakra - mondta Kovács Károly, a Magyar Szennyvíztechnikai Szövetség (MASZESZ) alelnöke és az Európai Vízügyi Szövetség elnökségi tagja szerdán Budapesten.