szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyugati országok túlterjeszkednek a líbiai katonai akcióról az ENSZ Biztonsági Tanácsában elfogadott határozaton azzal, hogy megpróbálják megdönteni Moammer Kadhafi líbiai vezető hatalmát

Az ENSZ BT fölhatalmazása csak arra terjed ki, hogy a nemzetközi koalíció a civilek megvédése érdekében vessen be katonai erőt Líbiában - emlékeztetett az orosz diplomácia irányítója belgrádi hivatalos látogatásán. Lavrov leszögezte: a legfontosabb, hogy mielőbb sikerüljön elérni a tűzszünetet az észak-afrikai arab országban. Szavai szerint a líbiai felkelők többek között a - Kadhafi elmozdításával kapcsolatos - nyugati álláspont miatt nem egyeznek bele a fegyvernyugvásba.
   
Nagy-Britannia és Franciaország kérte a többi NATO-tagállamot, több támadó repülőgéppel vegyenek részt a Kadhafi erői elleni katonai műveletekben azután, hogy az Egyesült Államok jelentősen csökkentette szerepvállalását, és március 31-én átadta az irányítást a NATO-nak. Az orosz külügyminiszter megjegyezte, a Líbiában alkalmazott logika alapján "a jemeni ellenzék is elutasítja a párbeszédet (az arab ország elnökével), és abban reménykedik, hogy olyan jellegű segítséget kap külföldről", mint a líbiai lázadók. "Ez egy nagyon veszélyes logika, láncreakciót idézhet elő" - fogalmazott Szergej Lavrov.

MTI

Az ENSZ BT kedden tárgyal a jemeni válságról. Az orosz külügyminiszter Belgrádban biztosította vendéglátóit arról, hogy Moszkva támogatja azt az ENSZ BT elé kerülő szerb előterjesztést, hogy folytassanak le "hiteles" vizsgálatot a koszovói szervkereskedelem ügyében. Az Európa Tanács emberi jogi megbízottjának 2009. decemberi jelentése szerint az 1998-99-es koszovói szerb-albán fegyveres konfliktus után a szerbek ellen harcoló albán gerillaszervezet, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) több száz foglyot - zömmel szerbeket - Észak-Albániába hurcolt, ahol kivégezték őket, az áldozatok belső szerveit kioperálták és eladták a feketepiacon. A jelentés szerint az UCK több volt parancsnoka, köztük Hashim Thaci jelenlegi koszovói kormányfő is érintett az ügyben. Az orosz külügyminiszter látogatása sajtóértesülés szerint többek között arra szolgált, hogy előkészítse Boris Tadic szerb elnök júniusi oroszországi látogatását, amelyen tervek szerint aláírják az Oroszország és Szerbia közötti stratégiai partnerségről szóló megállapodást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!