Tájfun közelít Japánhoz, aggódnak Fukusimában

Egy közelgő heves tájfun miatt megjavítják a márciusi szökőárban megrongálódott Fukusima-1 Daiicsi atomerőmű egyik reaktorának beszakadt tetőzetét - közölte hétfőn a létesítmény üzemeltetője, a Tokyo Electric Power (Tepco).

  • MTI MTI
Tájfun közelít Japánhoz, aggódnak Fukusimában

A hármas reaktor turbinaházának teteje a március 14-i hidrogénrobbanás következtében szakadt be. A Tepco a létesítményről készített fotók alapján megállapította, hogy a keletkezett lyuk nagysága 14 méter széles és 11 méter hosszú. A megsérült tetőrészt három acéllemezzel fedik be. A lemezek súlya egyenként 6,5 tonna, beemelésük egy távirányítású daruval történik majd. Azt tervezik, hogy az elkészült tetőt homokzsákokkal fedik le, hogy csökkentsék a sugárzás mértékét, amely eléri az óránkénti 20 millisievertet.

A Tepcónál attól tartanak, hogy a térséget ebben a szezonban sújtó, immáron hatodik trópusi ciklon számos más, fontos munkálat elvégzését is hátráltatja majd, többek között azt, hogy a sugárszennyezett vizet kiszivattyúzzák az erőmű közelében, a tengeren úszó tartályokba. A szakembereket az is aggasztja, hogy az eső eláraszthatja a megsérült energiablokkokat, aminek következtében megnőhet a reaktorházak alsó részeiben már felhalmozódott sugárszennyezett víz mennyisége. Az atomerőműben több mint 110 ezer tonna radioaktív víz gyűlt fel, ami további sugárszennyezést okoz, ha kikerül az üzemből.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.