A Pride volt az Orbán-rendszer temetési menete
A rendszerváltás idejének hangulatát lehetett érezni abban a tömegben, ahol a legtöbben legfeljebb gyerekek voltak akkoriban.
Rendkívüli aggodalmának adott hangot kedden az Amnesty International (AI) amiatt, hogy Jadranka Kosor horvát miniszterelnök a minap méltatott két, háborús bűntények miatt elítélt horvát tábornokot, dicsőítette a horvát csapatok 1995-ös Vihar fedőnevű hadműveletét, és támadta a hágai Nemzetközi Törvényszéket (NT).
A nemzetközi jogvédő szervezet szerint az effajta megnyilvánulások eltántoríthatják a horvát igazságszolgáltatást a Vihar hadműveletben történt bűncselekmények kivizsgálásától, és kedveznek a "büntetlenség légkörének" kialakulásához. Az AI ismételten felszólította Zágrábot, hogy tanúsítson politikai akaratot a háborús múlt kivizsgálásához.
A horvátországi Knin városában a múlt pénteken emlékeztek meg az 1995-ös Vihar (Oluja) hadműveletről, amely során a horvát csapatok visszafoglalták a szerbek lakta Krajinát. Az ünnepségen Jadranka Kosor miniszterelnök arról beszélt, hogy az akkori katonai parancsnokok szerepvállalása nélkül "nem lenne mit ünnepelni", és üdvözölte ebből az alkalomból Ante Gotovina és Mladen Markac tábornokot. Az NT Gotovinát 24, Markacot pedig 18 évi börtönbüntetéssel sújtotta első fokon az általuk vezetett csapatok atrocitásaiért és az etnikai tisztogatásokért.
Kosor szavait az ünnepségen tapsvihar fogadta, horvátországi szerb szervezetek és belgrádi politikai vezetők viszont felháborodással reagáltak rájuk. Keményen bírálta a horvát kormányfőt Borisz Tadics szerb államfő is. Az AI állásfoglalásában emlékeztet arra, hogy a Vihar hadművelet során számos jogsértés történt szerb civilek terhére, s a horvát katonák és rendőrök számlájára gyilkosságok és kínzások írhatók, de Horvátországban még senkit sem vontak felelősségre emiatt.
Az NT adatai szerint Vihar hadművelet során 324 horvátországi szerbet öltek meg, és 90 ezer szerb menekült el az országból. Szerb szervezetek adatai szerint a menekültek száma 220 ezerre tehető, s 1200 embert öltek meg a villámhadműveletben.
A rendszerváltás idejének hangulatát lehetett érezni abban a tömegben, ahol a legtöbben legfeljebb gyerekek voltak akkoriban.
A tömeg emberekből áll – őket mutatjuk meg külön-külön és együtt a HVG fotósainak szemével.
A Tisza Párt és a fővárosi csőd sem maradt ki.
Hatalmas. Ez minden idők legnagyobb Pride felvonulása. Ha nem hiszi, nézze meg a videókat.
Beszédek a 30. Budapest Pride-on.
A Tisza elnöke szerint látszatpolitizálás folyik trükkök százaival és hazugságokkal.
Freddie Mercury kezében sem állt ilyen hetykén a vasaló.
Szerinte a kérdés csak az, ki akarja-e tenni annak a gyerekeit, amit az elmúlt tíz évben ő is átélt.
„Jó hazafi harcoshoz” méltón tette közzé, hogy 100 százalékos magyar érettségit tett.
Közéjük Charles Leclerc fért be.