szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A palesztin-izraeli tárgyalások újrafelvételét szorgalmazta Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szombaton, a palesztin elnök előző napi bejelentésére reagálva.

Péntek esti televíziós beszédében Mahmúd Abbász közölte: azt fogja kérni egy hét múlva az ENSZ Biztonsági Tanácsától, hogy fogadja el a palesztin államot mint a világszervezet teljes értékű tagját.

Az Európai Unió (EU) "tudomásul veszi" a palesztinok ENSZ-felvételi kérelmét, de úgy véli, hogy kiutat csak egy olyan "konstruktív megoldás" jelent, amely elvezethet a tárgyalások újrafelvételéhez - mondta szombaton Ashton szóvivője, Maja Kocijancic. "... ez a legjobb és az egyetlen módja a béke megteremtésének és a palesztin nép által óhajtott kétállami megoldásnak" - tette hozzá a szóvivő.

Mahmúd Abbász bejelentése után "látnunk kell a kérés részleteit és menetrendjét. A következő napok kulcsfontosságúak lesznek" - mondta. "Ezért a (közel-keleti) kvartettben helyet foglaló partnereinkkel együtt megkettőzzük erőfeszítéseinket annak érdekében, hogy mielőbb tárgyalások kezdődjenek a felek között. Ez az egyetlen módja, hogy véget vessünk a konfliktusnak" - hangsúlyozta.

Európai diplomáciai források szerint a közel-keleti kvartett - az Egyesült Államok, Oroszország, az EU és az ENSZ - megbízottai vasárnap ülnek össze New Yorkban a kialakult helyzet megvitatására.

"Az EU továbbra is élénken támogatja a palesztinok államalapítási törekvéseit" - mondta Maja Kocijancic, emlékeztetve arra, hogy az európai országok által nyújtott fejlesztési segélyek is "a leendő palesztin állam intézményeinek és infrastruktúrájának megteremtését célozzák". "A közgyűlésben elhangzó beszédem után a csatlakozási kérelmet átnyújtom az ENSZ főtitkárának, kérve, hogy továbbítsa a Biztonsági Tanácsnak" - közölte pénteki tévébeszédében a palesztin elnök. "Legitim jogunk, hogy a Palesztin Állam teljes értékű ENSZ-felvételét kérjük" - hangoztatta, leszögezve, hogy "a Biztonsági Tanács mellett" döntöttek.

Szavaival arra utalt, hogy számos ország igyekezett lebeszélni erről az útról, miután az Egyesült Államok kilátásba helyezte, hogy a BT-ben élni fog vétójogával, Izrael pedig nem hivatalosan az eddig kötött megállapodások felmondásával fenyegette meg a palesztin vezetést. "Ami az egyéb utakat illeti, a kellő pillanatban döntünk majd" - tette hozzá Abbász.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!