szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Koreai-félszigetről és Iránról, a világkereskedelem kiegyensúlyozásáról tárgyalt szombaton Barack Obama amerikai és Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök a Hawaii-szigetek fővárosában megnyílt Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) kétnapos csúcstalálkozója alkalmából.

Obama a találkozó kezdetén újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy a világkereskedelem kiegyensúlyozásának szükségességét tervezi megvitatni kínai partnerével. (Amerikai szakértők a "kiegyensúlyozás" alatt azt értik, hogy Peking engedje felértékelődni valutáját, ami megdrágítaná a kínai exportot, s emellett tegye lehetővé a kínaiak számára több importáru vásárlását.)

Az amerikai elnök reményét fejezte ki, hogy a változatlanul meglévő nézetkülönbségek ellenére az amerikai-kínai viszony tovább erősödik majd"a kölcsönös tisztelet és a kölcsönös érdekekre épülő konstruktív úton". Obama jelezte, hogy az észak-koreai nukleáris fegyverekről, Iránról és a klímaváltozásról is szót ejtenek.

Hu ugyancsak megerősítette annak szükségességét, hogy az Egyesült Államoknak és Kínának együtt kell dolgozni, s ez különösen fontos a komplex (világgazdasági) változások időszakában. A kínai vezető az euróövezet válsága kapcsán úgy fogalmazott, hogy a világgazdasági fellendülés tekintetében növekszik az instabilitás és a bizonytalanság, s "ilyen körülmények között még fontosabb Kína és az Egyesült Államok számára erősíteni kommunikációjukat és egyeztetéseiket".

Szombaton az orosz elnökkel tárgyalt

Obama az APEC csúcson az orosz elnökkel két alkalommal is találkozik. Az első tárgyalásra már sor is került Dmitrij Medvegyevvel. A megbeszélés zárt ajtók mögött zajlott le a Hale Koa (A harcos háza) honolului szállodában. Helyi idő szerint szombat este még egyszer találkozik majd az orosz és az amerikai elnök: Barack Obama díszvacsorát ad az APEC-csúcs első munkanapjának végén a részt vevő állami vezetők tiszteletére.

Az első találkozó után az orosz elnök közölte az újságírókkal: az európai rakétavédelem telepítésének washingtoni tervei kapcsán orosz és az amerikai álláspont "nagyon távol áll egymástól". Ugyanakkor Obama Medvegyev megállapodott abban, hogy "folytatni fogják a lehetséges megoldások keresését". Mint az orosz elnök hangsúlyozta, meggyőződése, hogy a tárgyalások sikerre fognak vezetni.

Obama a sajtónak nyilatkozva a találkozó után azt emelte ki, hogy Medvegyevvel megerősítették törekvésüket "közös válasz kidolgozására az iráni vezetés álláspontjára, s egyben erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy Iránt nemzetközileg vállat kötelezettségei betartására szólítsák fel". Az amerikai elnök szerint a megbeszélésen érintették a szíriai helyzetet, továbbá az afganisztáni és közel-keleti problematikát is. "Ma az országaink számára kölcsönösen érdeklődésre számot tartó biztonsági kérdéseket vitattunk meg" - mondta Obama.

Az amerikai elnök ígéretet tett arra, hogy a kongresszus a következő hetekben-hónapokban konzultációkat kezd az úgynevezett Jackson-Vanik törvénykiegészítés eltörlésének kérdéséről, ami "lehetővé teszi majd azoknak a lehetőségeknek a kiaknázását, amelyek Oroszországnak a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) való csatlakozásával nyílnak meg". (Az 1974-ben elfogadott, máig érvényben lévő, de egyre ritkábban alkalmazott Jackson-Vanik kiegészítés megtagadja a legnagyobb kedvezmény elvét - vagyis a vámtarifa-kedvezményt - az emberi jognak tekintett kivándorlást korlátozó, nem piacgazdasági rendszerben működő országoktól.)

Medvegyev válaszul méltatta az Obama-kormányzat döntő mértékű hozzájárulását az orosz WTO-csatlakozás ügyében. "Ilyen segítséget egyetlen más amerikai kormányzat nem nyújtott ebben a folyamatban, s valószínűleg ezért nem léphetett be Oroszország a WTO-ba 1993 óta" - mondta az orosz elnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Obama a földönkívüliekről: "nincsenek bizonyítékaim"

Már több mint ötezer ember írt alá egy petíciót, amely követeli, hogy az amerikai kormány hozza nyilvánosságra: tudomása van földönkívüli értelmes lények létéről. Egy másik petíciót 12 ezren írtak alá, az arra sürgeti a Fehér Házat, hogy hivatalosan ismerje el: kapcsolatba léptek földönkívüliek az emberiséggel. Az amerikai elnök reagált.

MTI Világ

Meccset néz Obama ott, ahol ellenségét a tengerbe dobták

Egy kosárlabdameccset fog megnézni San Diegóban Barack Obama amerikai elnök annak a repülőgép-hordozónak a fedélzetén, amelyről májusban a tengerbe dobták a Pakisztánban megölt Oszama bin Laden terroristavezér holttestét.

MTI Világ

Obama szerint Európa meg tudja oldani az adósságválságot

Az Európai Unió képes megoldani az adósságválságot - hangsúlyozta Barack Obama amerikai elnök pénteken a világ 19 legfejlettebb gazdaságú, illetve vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő csoport, a G20-ak csúcstalálkozóját záró sajtótájékoztatón

MTI Világ

Tüntetők ezrei vették körbe a Fehér Házat

Tüntetők ezrei zárták körbe vasárnap a washingtoni Fehér Házat, hogy nyomást gyakoroljanak Barack Obama amerikai elnökre annak érdekében, hogy környezetvédelmi megfontolásokból utasítsa el egy Kanadából az Egyesült Államokba kiépíteni tervezett olajvezeték engedélyezését. Obama politikai csapdahelyzetbe kerülhet, akárhogy dönt is.

MTI Világ

Forbes: Obama a világ legbefolyásosabb embere

Egy helyet javítva tavalyi eredményén a dobogó legfelső fokán végzett idén Barack Obama amerikai elnök a világ legbefolyásosabb embereinek versenyében - derül ki a Forbes című amerikai üzleti magazin minap közzétett listájából.

MTI Gazdaság

Obama sokat telefonált az euró miatt

Az euróövezet válságáról tárgyalt telefonon csütörtökön Barack Obama amerikai elnök Angela Merkel német kancellárral, illetve Nicolas Sarkozy francia államfővel.