Hozzátette, hogy Amerika "itt marad" csendes-óceáni hatalomként, és segít a térség jövőjének formálásában. Arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok határozottan fellép nukleáris anyagok továbbadására irányuló bármilyen észak-koreai tevékenység ellen, mert az "súlyos fenyegetést jelentene az Egyesült Államokra és szövetségeseire nézve".
Az elnök arról is beszélt, hogy keresik az újabb lehetőségeket az együttműködésre Pekinggel, például a fegyveres erők közötti kommunikáció javítására a jobb megértés és a félreértések elkerülése érdekében. Kína rosszallja, hogy az Egyesült Államok a korábbinál több, 2500 katonát fog állomásoztatni Ausztráliában egy szerdán aláírt kétoldalú megállapodás értelmében.

Barack Obama beszéde után
AP
Az amerikai elnök Canberrából az északi Darwinba utazott, s a trópusi kikötővárosban kétezer ausztrál és amerikai katonával találkozott. "Itt Darwinban és Észak-Ausztráliában fogjuk írni szövetségünk következő büszke fejezetét" - mondta Obama, hozzátéve, hogy az amerikai és ausztrál erők fogják biztosítani az északabbra húzódó, mindkét gazdaság számára nagyon fontos tengeri útvonalakat.
Darwinban Obama - saját bevallása szerint - az eddigi legegyedibb ajándékot kapta elnökként: egy krokodilbiztosítást, amelynek értelmében felesége, Michelle 50 ezer ausztrál dollárt kap, amennyiben az elnököt krokodiltámadás éri. Észak-Ausztráliában élnek a világ legnagyobb és legveszedelmesebb krokodiljai.
"A feleségem, Michelle megnyugodhat - tréfálkozott Obama. - El kell ismernem, hogy az amerikai egészségügy megreformálásakor a krokodilbiztosítás volt az egyik olyan dolog, amit kihagytunk."
Obama Darwinból még a nap folyamán továbbutazik az indonéziai Bali szigetére, s ott részt vesz a Kelet-Ázsia Csúcson (EAS), amelyen a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) tagországain kívül részt vesz Ausztrália, Kína, India, Japán, Dél-Korea és Új-Zéland, illetve most első ízben az Egyesült Államok és Oroszország állam-, illetve kormányfője is.