szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Barack Obama amerikai elnök "tragédiának" tartja, hogy egy szombati NATO-akció következtében 24 pakisztáni katona életét vesztette - jelentette ki hétfőn Washingtonban Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője.

Huszonnégy pakisztáni katona vesztette életét, legalább 13 pedig megsebesült szombat hajnalban abban a légi csapásban, amelyet a NATO helikopterei hajtottak végre a határtól 2,5 kilométerre lévő katonai őrposzt ellen. A pakisztáni őrposzt ellen intézett NATO-légitámadás előzménye, hogy Pakisztán felől tűz alá vették a NATO és az afgán hadsereg katonáit - közölte Kabulban az afgán biztonsági erők egy meg nem nevezett, magas rangú képviselője, valamint egy nyugati tisztségviselő. A pakisztáni fél szerint hadseregük nem adott okot a támadásra, katonáit álmukban érte a csapás. A NATO-akció csaknem két órán át tartott, s az után is folytatódott, hogy pakisztáni parancsnokok a leállítását kérték - közölte a pakisztáni hadsereg.

"Gyászoljuk a bátor pakisztáni katonákat, akik életüket vesztették" - mondta Carney, aki egyúttal hangsúlyozta a Washington és Iszlámábád közötti párbeszéd fenntartásának fontosságát. Rámutatott, hogy az együttműködés folytatása az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdeke, s hogy mindkét országnak közös érdeke a terrorizmus elleni küzdelem. A szóvivő, aki "nagyon bonyolultnak" nevezte a két ország közötti együttműködést, kijelentette, hogy a Fehér Ház "nagyon komolyan veszi" az esetet, amely kiváltotta Pakisztán haragját.

Tisztségviselők szerint a kérdéses időpontban a NATO vezette afganisztáni nemzetközi biztonsági erő (ISAF) és az afgán hadsereg katonái (egyes hírek szerint afgán kommandósok és az amerikai különleges erők tagjai) közös akciót hajtottak végre a határ afganisztáni oldalán. A katonák éppen kiszálltak a helikopterekből, amikor lövések zúdultak rájuk a pakisztáni oldalról. Feltételezték, hogy tálib lázadók támadták meg őket, ezért légi támogatást kértek válaszcsapás végett.

Ászár Abbász vezérőrnagy, a pakisztáni hadsereg szóvivője szerint a pakisztáni katonák indokolatlan agresszió áldozataivá váltak. Abbász nem fogadta el azt az állítást, hogy a NATO és Afganisztán katonáit lőtték, s azért válaszoltak támadással. "A NATO és Afganisztán ürügyeket keresve próbál kikeveredni a helyzetből" - fogalmazott. Elmondta, hogy a Vulkán és Arany nevű pakisztáni őrposztok, amelyeket támadás ért, mintegy 300 méterre a pakisztáni-afgán határtól, egy hegygerincen vannak, pontos helyzetüket közölték a NATO-val, s a térséget nemrég megtisztították a lázadóktól.

NATO-tisztviselők korábban észrevették, hogy a tálib lázadók rendszeresen meglehetősen közel vannak pakisztáni katonai hadállásokhoz a gyengén őrzött, könnyen átjárható és nem pontosan kijelölt határ közelében, amikor a határon át tűz alá veszik a szövetséges erőket. A tisztségviselők azzal vádolják a pakisztáni hadsereget, hogy megtűri, sőt támogatja a lázadókat.

A The Wall Street Journal című amerikai gazdasági napilap hétfői száma azt írta afgán és nyugati vezetőkre hivatkozva, hogy egy pakisztáni őrposztról leadott lövések hatására támadott a NATO. Egy nevének elhallgatását kérő illetékes szerint az afgán kormány úgy véli: nem a törzsi területen mozgó lázadók lőttek a katonákra, hanem egy pakisztáni katonai bázisról érkeztek a lövedékek. Ezt a verziót erősítették meg a határtérségben dolgozó afgán illetékesek is, akik közül az egyik közölte, hogy a pakisztáni hatóságokat időben figyelmeztették: a NATO légitámadást hajt végre lázadók ellen. "Ez nem igaz. Csak ürügyet keresnek a tettükhöz" – jelentette ki Ászár Abbász tábornok. "Különben is, ha a pakisztániak lőttek, akkor a NATO mutassa meg veszteségeit!" – tette hozzá.

Pakisztán politikai és katonai vezetése, amelyeket belföldön még mindig erősen bírálnak az Oszama bin Laden al-Kaida-vezető elleni májusi amerikai kommandós akció miatt, példátlan dühvel reagált a pakisztáni katonák megölésére. Lezárták a határt az afganisztáni NATO-erőknek utánpótlást szállító teherautók előtt, felszólították az amerikai hadsereget, hogy hagyja el a beludzsisztáni Samszi légitámaszpontot, valamint bejelentették, hogy felülvizsgálják az Egyesült Államokkal és a NATO-val kötött összes - diplomáciai, katonai, hírszerzési - megállapodást.

Az ISAF nagyon szűkszavú volt eddig, csak annyit ismert el, hogy "nagy valószínűséggel" NATO-helikopterek oltották ki a pakisztáni katonák életét. John Allen tábornok, az afganisztáni NATO-erők főparancsnoka szombati nyilatkozatában részvétét nyilvánította "az incidensben megölt vagy megsebesített pakisztáni katonák hozzátartozóinak", s az eset alapos kivizsgálására tett ígéretet. Anders Fogh Rasmussen, az atlanti szövetség főtitkára azt ígérte vasárnap, hogy a NATO kivizsgálja a tragikus, nem szándékosan okozott pakisztáni incidens körülményeit, és le fogja vonni a megfelelő tanulságot a történtekből. Ez volt a szövetségesek eddigi legsúlyosabb melléfogása, amióta Iszlámábád 2001 végén csatlakozott a "terrorizmus elleni háborúhoz".

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn telefonon nyilvánította ki részvétét pakisztáni hivatali kollégájának a NATO-légitámadásban elesett katonák halála miatt és hangsúlyozta, hogy még terrorellenes akciók során sem engedhető meg az államok szuverenitásának megsértése. Az orosz diplomácia vezetője a telefonbeszélgetés során megjegyezte, hogy a NATO vezette afganisztáni nemzetközi biztonsági erőknek mindent tisztázó vizsgálattal kell feltárnia a történteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!