szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tegnap az iowai jelölőgyűléssel hivatalosan is kezdetét vette a harc a Fehér Házért. De 2012-ben csak a republikánusok számára lesz tétje az előválasztásoknak: meg kell találniuk a jelenlegi elnök, Barack Obama méltó ellenfelét. A The New York Times szerint az elnökválasztási kampány során a választókat három fő téma érdekli, a gazdasági helyzet, a szövetségi költségvetési hiány és a munkahelyteremtés.

Gazdasági-pénzügyi tapasztalatai miatt nyerte Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó az iowai jelölőgyűlést tegnap – állítják amerikai elemzők. Ezzel maga mögé szorította nemcsak a volt pennsylvaniai szenátort, Rick Santorumot, és a texasi képviselőt, Ron Pault, hanem Newt Gingrich-et, a képviselő ház korábbi elnökét, a közvélemény-kutatások korábbi favoritját. Michelle Bachmann minnesotai képviselőt és a Tea Party mozgalom frontemberét egyenesen kiütötte a versenyből: ő a legfrissebb hírek szerint hivatalosan is bejelentette, kiszáll az elnökjelöltségért folytatott harcból.

Rick Perryt, texas jelenlegi kormányzóját pedig „elgondolkodtatta az eredmény a jövőt illetően”, de mai Twitter-bejegyzése szerint Dél-Karolinában, a verseny harmadik állomásán, január végén mégis ringbe száll. Az iowai jelölőgyűlést kihagyó Jon Hunstman, Utah állam volt kormányzója a következő, New Hampshire-i megméretésen néz szembe előszőr Romney-val és csapatával.

Egy mormon liberális

Romney győzelme ellenére még mindig megosztó személyiség a párton belül és a választók között is, erről írnak vezető amerikai online lapok. Ennek egyik oka a mormon egyházhoz fűződő kapcsolata és az abortuszról vallott liberális nézete. A republikánus választópolgárok viszont egy klasszikus konzervatív értékrendet képviselő vezetőt látnának szívesen az ovális irodában, de csak akkor, ha a végső megméretésen képes „kiütni Obamát”. Romney az előbbi képbe nem illik be, de az utóbbiba igen – írja a New York Times. Mégis, igazi hibája abban rejlik, hogy „nem elég szenvedélyes”, ami hátrány Obamával szemben. Ezt a hiányosságát azzal pótolta, hogy olyan erős szervezeti hátteret és pénzügyi stabilitást teremtett kampányának, amellyel egy elhúzódó küzdelemre is felkészülhet.

Romney számára kerek a világ mormon hitével és abortuszpárti nézeteivel is - ellenfelei szerint nem ilyen egyszerű a helyzet
AP / Charlie Neibergall

Ugyanakkor szembe kell néznie a Republikánus Párt ideológiai megosztottságával. Valamennyi jelölt a párton belüli irányzatok egyikének képviselője, és ha az első helyezett Romney a „gazdasági, pénzügyi technokrata” szárnyat képviseli, akkor a mögötte végző Santorum a „klasszikus konzervatívok” jelöltje, míg Paul mögé az erős kormányzati beavatkozástól mentes szabadpiac hívei sorakoztak fel. Ezenfelül egy sikeres jelöltnek „újra kell fogalmaznia a jobboldaliságot”, ahogyan Ronald Reagan és George W. Bush is tette. „Csak egy megújult Republikánus Párt tud alternatívát jelenteni a lakosságnak, a kérdés az, hogy Romney képes lesz-e ennek az élére állni” - nyilatkozta Missouri korábbi szenátora, Jim Talent a The New York Timesnak.

Az elnökjelöltek már a január 10-i megméretésre készülnek. A CNN legújabb felmérése szerint Romney-t 47, Pault 17, az újonnan ringbe szálló Huntsmant 13, Santorumot 10, Gingrich-et 9 százalékra várják. A CNN egyben úgy tudja, hogy a 2008-as republikánus elnökjelölt, John McCain a jövő héten New Hampshire-be utazik, ahol bejelenti Mitt Romney támogatását.

"It's the economy, stupid!"

Az elnökválasztási kampány egyik fő témája a gazdaság és a szövetségi költségvetési hiány, ami – ellentétben a 2008-as elnökválasztással – egyáltalán nem kedvez Obamának, hiszen többek között ezért vesztette el demokrtata többségét a kongresszusban a tavalyi félidős választásokon. Az amerikai lakosság körében az Obama-kormányzat több százmilliárdos költségvetési segélyprogramja ellenére is tovább nő azok száma, akik úgy tartják, hogy nincs rendben saját anyagi helyzetük.

AP

A másik sarkalatos pont a magas munkanélküliség: december közepére három és fél éves negatív csúcsot ért el az első alkalommal munkanélküli segélyt igénylők száma. A gazdasági helyzet miatt a demokrata tábor nagy része kiábrándult Obamából, de pártján belüli kihívó híján ismét ő lesz az elnökjelölt. Az iowai gyűlésen egy szavazó azt a kérdést tette fel az elnöknek, hogy mit mondana azoknak a polgároknak, akik úgy vélik, nem tett eleget az ország talpra állításáért. A válasz egyszerűen hangzott: „Ezért kérek még négy évet.” A republikánus elnökjelöltek természetesen nem adnák meg neki, ezért kampányprogramjaikban az adók és az állami kiadások csökkentésére, és új munkahelyek teremtésére fókuszálnak.

A 95 százalékban fehér, konzervatív szavazók lakta, mezőgazdasággal foglalkozó Iowa állammal szemben jövő héten a jelöltek a keleti parti New Hampshire-ben, a liberális, szabadelvű államban mérik össze erejüket. Ha Romney itt is nyerni tud, akkor megvan Obama nem hivatalos kihívója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gingrich vagy Romney lehet a republikánus elnökjelölt

Herman Cain jelöltségének megrendülése nyomán egyre valószínűbb, hogy Newt Gingrich és Mitt Romney között dől majd el, hogy ki lesz az amerikai republikánus párt hivatalos elnökjelöltje - derült ki a szerdán nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásokból.

MTI Világ

Holtversenyben Obama és Romney népszerűsége

Újra visszaestek Barack Obama Oszama bin Laden terrorista vezér likvidálása nyomán megnövekedett népszerűségi mutatói és az amerikai elnök holtversenyben áll a republikánus elnökjelöltségért a múlt héten versenybe szállt Mitt Romneyval - derült ki a The Washington Post és az ABC News kedden nyilvánosságra hozott, közös közvélemény-kutatásából.