szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német sajtó és az ellenzék keveselli Christian Wulff szerda esti nyilatkozatát, amelyben az államfő bocsánatot kért egy bulvárlap megfenyegetése miatt.

Wulff korántsem válaszolt meg minden nyitott kérdést, ezért a német közéletet még hónapokig foglalkoztatja majd a szövetségi elnök kölcsönügyletének botrányos története - mondta Andrea Nahles, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) főtitkára csütörtökön.

Christian Wulff évekkel ezelőtt félmillió euró kölcsönt vett föl egy baráti házaspártól, amelynek floridai villájában töltötte 2009-ben a karácsonyi ünnepet. A férjhez - egy dúsgazdag vállalkozóhoz - fűződő üzleti kapcsolatait firtató ellenzéki kérdésre 2010 februárjában a hannoveri tartományi gyűlésben azt felelte, hogy ilyen kapcsolat nem áll fenn. 

Az ügyet megszellőztető sajtóhírek nyomán az időközben államfővé választott CDU-politikus eleinte kitartott amellett, hogy a hitelt Edith Geerkenstől, a vállalkozó nejétől kapta. Mivel azonban fény derült arra, hogy a hölgy (házasságkötése előtt egyszerű bolti eladó) vagyontalan, nyilvánvalóvá vált, hogy a pénz mégiscsak a férjétől származott - amit pedig Wulff tagadott a hannoveri parlamentben. 

"Hiba volt"

Utólag azután beismerte, hogy "hiba volt" megtéveszteni a honatyákat - igaz, e beismeréshez kellett Egon Geerkens nyilatkozata is, amely szerint a "nejével egyeztette" a baráti kölcsön részleteit.

Az államfő decemberben üzenetrögzítőn hagyott egy fenyegető üzenetet, melyben büntetőjogi következményeket helyezett kilátásba a Bild című bulvárlap újságíróival szemben, ha megjelentetik az 500 ezer eurós hitelről szóló cikket. A legfrissebb hírek szerint a Bild nyilvánosan arra kérte az államfőt, hogy járuljon hozzá az üzenet szó szerinti közléséhez. Az elnöki hivatalból egyelőre még nem érkezett válasz.

AP

Wulff bocsánatot kért a fenyegetésért az országos közszolgálati televíziókban szerda este sugárzott interjúban. Az ügyet lezáró, tisztázó interjúnak szánt tévészereplést 11,5 millióan nézték Németországban. Az interjúban az államfő hangsúlyozta: hibázott, de törvénysértést nem követett el.

A kereszténydemokrata politikus hozzátette: a Bild főszerkesztőjénél csupán azt kívánta elérni, hogy halasszák el a cikk publikálását, amíg hazaér hivatalos külföldi útjáról, és megbeszéli az ügyet a lappal. A Bild azonban csütörtökön cáfolta a szövetségi elnököt. A legnagyobb példányszámú német lap azt írta, hogy az államfő meg akarta akadályozni a cikk megjelenését. 

"Ez semmi"

Ez utóbbi epizóddal kapcsolatban már nemcsak az ellenzék, de a kisebbik kormánypárt, a liberális FDP is megszólalt. Patrick Döring, a párt kijelölt főtitkára csütörtökön azt mondta: a feleknek tisztázniuk kell, hogy pontosan mi történt, és a közösen összerakott, egybevágó magyarázatot nyilvánosságra kell hozni. 

A sajtó is kevesli az interjúban elhangzottakat. A kommentárok azt emelik ki, hogy az államfő a teljes igazság feltárása helyett azon igyekezett, hogy esendő emberként és a rosszindulatú média lejárató kampányának áldozataként állítsa be magát. "Ez semmi nem volt" - értékelte az interjút például a Spiegel Online, amely szerint azonban a stratégia beválhat, a gonosz sajtó áldozatává lett kisember figuráját alakítva Wulff megúszhatja pályafutása legnagyobb botrányát.

A Financial Times Deutschland pedig csütörtöki számában azt írta: az elnök láthatóan nem értette meg, hogy mi az ügy tétje, így nem is szerezhette vissza azt az erkölcsi tartást és tiszteletet parancsoló tekintélyt, amely a félmillió eurós hitel körül kirobbant botrány előtt a szövetségi elnöki tisztséghez kapcsolódott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!