Ha az elemzés a hét utolsó munkanapjára, péntekre elkészül, az még nem jelent azonnali döntést Magyarországgal kapcsolatban az unió részéről. Az Európai Bizottságban, az EU központi javaslattevő-végrehajtó intézményében a biztosok testülete január 11-én tart ülést - mondta korábban Olivier Bailly szóvivő.
Az EU-biztosi testület jövő szerdai ülése nyomán születhet olyan döntés, hogy Brüsszel politikai konzultációkat kíván folytatni Budapesttel, de - a magyar és az uniós jog ütközésének megállapítása esetén - az sem kizárt, hogy Olli Rehn gazdasági-pénzügyi kérdésekben illetékes bizottsági alelnök hivatalos levélben közli a magyar hatóságokkal a kötelezettségszegési eljárás megindítását.
Bailly csütörtöki sajtótájékoztatóján nem tudta határozottan kijelenteni, hogy jövő szerdán a biztosi testület döntéseket is fog hozni Magyarországgal kapcsolatban. Szerinte előre csupán annyit lehet tudni, hogy a biztosok - immár a magyar jogszabályok EU-konformitását vizsgáló uniós elemzés eredményének ismeretében - politikai jellegű eszmecserét folytatnak majd egymás közt a kérdésről.
Újságírói kérdésre válaszolva Bailly megerősítette: Rehn a magyar pénzügyi segítségkérésről folyó tárgyalások folytatását függővé tette a magyar jegybanktörvény olyan értelmű módosításától, amivel biztosítható a jegybank függetlensége. Más magyar alkotmányos jogszabályokkal kapcsolatos uniós aggályokat a bizottsági alelnök nem kapcsolt össze a hitelkeret-tárgyalások ügyével, de a biztosokon múlik, hogy a jövő heti megbeszélésükön kiterjesztik-e ilyen értelemben a feltételeket - mondta a szóvivő.
A Wall Street Journal című amerikai üzleti napilap európai kiadása (WSJE) csütörtökön idézte Bailly korábbi, újságírók előtt tett kijelentését, amely az Európai Bizottság tavaly decemberben a jegybanktörvény tervezetével kapcsolatban előzetesen megfogalmazott brüsszeli aggályokra, és a hiteltárgyalások ezzel történő összekapcsolására utalt. Azt mondta: "Orbán úr bízik abban, hogy végül fizetni fogunk. Mi azt gondoljuk, meg kell változtatnia a törvényt, ha a pénzét akarja." A szóvivő ugyanakkor elismerte: az EU-nak is gondot okozna, ha Magyarország pénzügyileg kudarcot vallana.