szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem mond le az orosz központi választási bizottság elnöke, akit egy pénteki parlamenti meghallgatáson a liberálisok szólítottak fel erre. Igor Lebegyev képviselő felhívására Vlagyimir Csurov kitérő választ adott, mondván, hogy az érzelmek, és nem az értelem diktálta megszólalásnak tekinti a liberális demokrata frakció tagjának felvetését.

Vlagymimir Zsirinovszkij, a liberálisok elnöke a meghallgatáson Csurovot és valamennyi választási bizottsági tagot csalónak nevezte. A kommunisták ollót ajándékoztak a központi választási bizottság elnökének, aki azt ígérte korábban, hogy ha visszaélések lesznek a parlamenti választáson, akkor levágja a szakállát. Ezt eddig nem tette meg.

Az éles kirohanásokkal és humoros pillanatokkal tarkított parlamenti napon komoly lépések is történtek a választási visszaélések megakadályozása érdekében. Az Egységes Oroszország párt parlamenti képviselőcsoportja bejelentette, hogy törvénytervezetet nyújtott be, amely alapján, bizalomvesztés címén le lehetne váltani a választási bizottságok elnökeit, közöttük Csurovot is. A kormányzó Egységes Oroszország párt, a liberálisok és a kommunisták együttes közleményt készítenek elő, amelyben azonban már nincs szó a központi választási bizottság elnökének lemondásáról. A frakciók a tisztességes választások érdekében készek változtatni a vonatkozó törvényeken és alaposan megvizsgálni a választási bizottságokkal szembeni elvárásokat és bírálatokat.    

A központi választási bizottság elnöke a dumában tartott meghallgatás után kijelentette: nem lát okot arra, hogy lemondjon.  

A parlamentben meghallgatták az orosz nyomozóhivatal elnökét, aki elmondta, hogy 36 bűnügyi eljárást indítottak választási visszaélés miatt. A visszaélések többségét az Egységes Oroszország javára követték el. Alekszandr Basztrikin az egyik kormánypárti képviselő kérdésére kijelentette: ha hivatalos megkeresést kapnak, kivizsgálják, miért jártak nemrég ellenzéki parlamenti képviselők az Egyesült Államok nagykövetségén.

A választási visszaélésekről a parlamenti meghallgatást december 4-én, a parlamenti választás után kezdeményezték a dumába jutott ellenzéki pártok, amelyek tömeges visszaélésekről és szavazataik elcsalásáról számoltak be. Ennek ellenére nem mondtak le parlamenti mandátumaikról, arra hivatkozva, hogy a törvényhozáson belül kívánnak küzdeni az orosz választások tisztaságáért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!