A brit legfelsőbb bíróság még decemberben döntött arról, hogy foglalkozni fog Assange-nak a kiadatás ügyében benyújtott fellebbezési kérelmével. A szerdán kezdődött meghallgatás várhatóan két napon át tart majd, de döntés csak több hét múlva várható.

Julian Assange
AP / Kirsty Wigglesworth
Assange az ellen harcol, hogy szexuális visszaélés vádjával kiadják Svédországnak, mert szerinte ott nem részesítenék tisztességes eljárásban. Korábban azt a véleményét hangoztatta, hogy az Egyesült Államokban szőttek ellene politikai összeesküvést, mert titkos amerikai diplomáciai iratokat hozott nyilvánosságra nagy tömegben.
A szerdán kezdődött meghallgatáson lényegében egyetlen jogtechnikai kérdésre összpontosítanak: a svéd ügyészség jogosult volt-e kiadni elfogatási parancsot Assange ellen. Szakértők szerint a fellebbezési eljárás során a siker esélye minimális. Assange végső menedékként az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulhat.
A 2010 decemberben őrizetbe vett újságíró óriási óvadék letételének köszönhetően szabadlábon védekezhet, de mozgásszabadságát korlátozzák.