szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Németország szerint bölcs kezdeményezés a Magyarországgal szemben indított kötelezettségszegési eljárásokban érintett törvények tisztázása, és ez érdeke Magyarországnak is – mondta Guido Westerwelle német külügyminiszter kedden Berlinben Martonyi Jánossal folytatott tárgyalását követően.

"Komolyan kell venni" az érintett törvények körül kialakult "kétségeket, vádakat és aggodalmakat" - mondta Westerwelle a magyar külügyi tárca vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatón.

Szerinte az ügyek tisztázása mellett az is Magyarország érdeke, hogy szükség esetén igazítsák az uniós joghoz a három kifogásolt törvényt. Németország úgy véli, hogy ha hiányosságokat tár fel a brüsszeli eljárás, akkor ezeket a magyar kormánynak a lehető leggyorsabban pótolni kell – mondta Westerwelle.

Azt is mondta, hogy "mi itt Európában értékközösséget alkotunk, világszerte fellépünk a demokráciáért, a jogállamiságért és a sajtószabadságért, éppen ezért alapvető fontosságú, hogy el is kötelezzük magunkat mindezen értékek mellett".

A magyar kormány hallgat a barátaira és várja az észrevételeket, így beszélni kíván a Németországban felmerült aggodalmakról is, és a dolgok javítására törekszik valamennyi vitás kérdésben – jelentette ki Martonyi János külügyminiszter a tárgyalások után.

Guido Westerwelle
AP

A berlini diplomácia vezetőjével közösen tartott sajtótájékoztatón Martonyi elmondta: "német barátaink számos aggodalmat táplálnak" az utóbbi másfél év magyarországi fejleményeivel kapcsolatban. A magyar kormány szeretne ezekről a "gondokról, aggodalmakról, fenntartásokról beszélni, tájékoztatni, megmagyarázni, megérteni, meghallgatni és javítani" - fogalmazott Martonyi János.

A januárban indult kötelességszegési eljárásokról szólva azt mondta: a kormány ezeket a "lehető legrövidebb időn belül" rendezi. "Megvannak a megoldásaink lényegében valamennyi kérdésre, és nagyon bízunk abban, hogy ezek kivétel nélkül elfogadhatók lesznek" – tette hozzá.

Martonyi János kiemelte: Magyarországon a költségvetési hiány az idén 3 százalék alatt lesz, és "ez lesz a helyzet 2013-ban is". A kormány a napokban juttat el további anyagokat az Európai Bizottsághoz, amelyekben alátámasztja, hogy jövőre is a 3 százalékos határérték alatt lesz a deficit.

Az új uniós kormányközi szerződéssel kapcsolatban Martonyi gratulált a német diplomáciának a szerződés megvalósítása terén ahhoz a sikerhez, amelyet "végül is egész Európa ért el". A fiskális paktum ügyében sikerült politikai megállapodást elérni, és a szerződéshez nyolc olyan állam is csatlakozik, amely nem tartozik az euróövezethez. Köztük van Magyarország is – mondta, hozzátéve, hogy a kormány "néhány napon belül javasolja az Országgyűlésnek, hogy határozatban hatalmazza fel a miniszterelnököt a szerződés aláírására".

A külügyminiszteri találkozót a Magyarország és Németország közötti baráti együttműködéséről és európai partnerségéről szóló szerződés aláírásának 20. évfordulója alkalmából tartották. Ezzel kapcsolatban Guido Westerwelle hangsúlyozta: Magyarország az 1989 szeptemberében tanúsított szolidaritással "különleges helyet foglalt el a németek szívében", az 1992-ben aláírt szerződés pedig új alapokra helyezte a két ország kapcsolatát. "Soha nem feledkezünk meg a bátor magyar népről", amely jelentős mértékben járult hozzá a német egységhez, és így Európa egységéhez is - mondta.

Martonyi János azt emelte ki, hogy Németország "továbbra is Magyarország legfontosabb partnere gazdasági, politikai, kulturális és emberi szempontból egyaránt". Hozzátette: "nekünk nagyon fontos az, hogy a németek, a német közvélemény, a német politika mit gondol rólunk".

Hangsúlyozta: a látogatás "nagyon jókor történik, megünnepeljük a húszéves évfordulót, visszatekintünk és elgondolkodunk, mi az, ami jól sikerült és mi az, ami kevésbé jól, és hogy hol vannak a gondok".

Előző nap Martonyi János az évforduló alkalmából előadást tartott a müncheni Külpolitikai Társaság rendezvényén. A tárcavezető a közel 300 fős hallgatóság előtt méltatta a magyar-német kapcsolatok, azon belül a magyar-bajor kapcsolatok sokszínűségét és felhívta a figyelmet arra, hogy a kétoldalú partnerségben, illetve Magyarország diplomáciai törekvéseiben az európai uniós együttműködés központi szerepet játszik, csakúgy, mint a magyar térségpolitikában. Ebben a vonatkozásban méltatta a magyar uniós elnökség alatt elfogadott Európai Duna-stratégia keretében megvalósuló együttműködést és annak kulturális, történelmi vetületét, valamint a visegrádi országokkal folytatott közös munkát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!