Egyre többször éri hátrányos megkülönböztetés a szlovákiai időseket

Elöregedik a szlovákiai társadalom, mégis egyre nő az idősebbekkel szembeni diszkrimináció – egyebek mellett ez derült ki a Közéleti Kérdések Intézetének tanulmányából, amely az idősebb korosztályok emberi jogainak helyzetéről szól.

  • MTI MTI
Egyre többször éri hátrányos megkülönböztetés a szlovákiai időseket

Folyamatos a szlovákiai társadalom elöregedése, tíz év alatt csaknem három évvel nőtt az összlakosságra átszámított átlagéletkor, amely csaknem eléri már a 40 évet. Az IVO számára készített felmérés szerint a szlovákiai lakosság háromnegyedének meggyőződése, hogy az idősebb generációhoz tartozók hátrányos helyzetben vannak a fiatalokkal szemben. Ennek a két ténynek ellenére - a tanulmány szerint - nőtt a tolerancia a szlovák társadalomban az idősek kor alapján történő hátrányos megkülönböztetése iránt.

Az idősebbek diszkriminációja leggyakrabban a munkahelyeken fordul elő.

"Elterjedt az megalapozatlan elképzelés, hogy az idősebbek konkurenciát jelentenek a fiatalabbaknak a munkapiacon" - mondta az IVO elemzője, Zora Bútorová. Hozzátette: a 45-64 évesek korosztályában a munkahelyi diszkrimináció leggyakoribb megnyilvánulási formái között a vezetők igazságtalan hozzáállását, a munkatársak általi nevetségessé tételt, valamint a munkaviszonyba való felvétel és az elbocsájtás során megnyilvánuló igazságtalanságokat említik az érintettek.