Szomáliai kalózokat engedett el a dán haditengerészet

Korábban foglyul ejtett feltételezett kalózokat bocsátott szabadon a szomáliai partoknál a dán haditengerészet - jelentették be pénteken Koppenhágában.

  • MTI MTI
Szomáliai kalózokat engedett el a dán haditengerészet

A hivatalos közlemény szerint a 17 kalózt az Absalon nevű dán fregattról tették partra Szomáliánál. A kalózokat február végén fogták el abban a tengeri hadműveletben, amelynek során a dán haditengerészet 18 túszt szabadított ki. A túszok között 17 pakisztáni és 1 iráni volt.

A hivatalos bejelentés szerint a kalózokat azután engedték el, hogy a dán hatóságok a térségben egyetlen olyan országot sem találtak, amely vállalta volna felelősségre vonásukat.

A február 28-i túszszabadító akció során - eddig tisztázatlan körülmények között - egy pakisztáni és az iráni túsz meghalt.

A Politiken című dán lap szerint a mostani legalább a harmadik eset, amikor Dánia tengeri kalózokat bocsátott szabadon, értesülések szerint azért, mert egyetlen ország sem vállalta felelősségre vonásukat. A dán haditengerészet januárban 25 kalózt ejtett foglyul az afrikai partoknál. Kenya és a Seychelles-szigetek 4-4 kalóz bíróság elé állítását vállalta, a többi 17-et a szomáliai partoknál szabadon engedték – írták.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.