szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hargita megye prefektusa bejelentette, hogy semmis Nyírő József újratemetésére kiadott engedély. Közben feltartóztatta a román rendőrség Lukács Csabát, a temetés szervezőjét, akinél egy urnát találtak, amit kegyeleti okoból nem akart kinyitni. Aztán később azt mondta, hogy az urna üres volt.

Egyre kacifántosabb történet kerekedik Nyírő József erdélyi író székelyudvarhelyi újratemetéséből. Lukács Csaba és az MTI fotóriporterének taxiját Székelyudvarhely előtt a rendőrség feltartotta. Lukács nem akarta megmutatni a poggyásza tartalmát, amit főügyészi engedéllyel végül kibontottak, és egy urnát találtak benne. Az MTI fotóriportere a hírügynökségnek azt mondta, Lukács kegyeleti okokból nem engedélyezte az autó csomagtartójának ellenőrzését.

Ehhez képest az MTI-vel később Lukács közölte: az urna üres volt. Az utaztatása pedig "egy figyelemfelkeltő gesztus volt." A szervező hozzátette: arra akarta felhívni a figyelmet, hogy nem illik hajtóvadászatot folytatni emberi hamvak után Romániában. Lukács Csaba úgy fogalmazott: Nyirő Józsefet nem a csomagtartóban kell keresni, hanem az emberek szívében.

Engedelmes prefektus

Hargita megye prefektusa szombat kora délután közölte, a prefektúra megtámadta Nyirő József erdélyi magyar író újratemetési engedélyét a közigazgatási bíróságon. Ez azt jelenti, hogy a prefektúra felfüggesztettnek tekinti az engedélyt, amíg a bíróság nem dönt a dokumentum törvényességéről. A prefektust azt követően szólalt meg, hogy Mircea Dusa parlamenti kapcsolatokért felelős miniszter pénteken kijelentette: miután személyesen tekintette meg Székelyudvarhelyen az engedélyt, talált olyan elemeket, amelyek azt bizonyítják, hogy a temetkezési engedély semmisnek minősül", és egyúttal felkérte a törvényességi felügyeletet gyakorló prefektúrát, hogy járjon el az ügyben. A prefektus ezt meg is tette.

Röviddel ezt megelőzően a román rendőrség Korondnál feltartóztatta a temetés szervezőjét, Lukács Csabát, aki nem tudott továbbmenni a helyszínre, Székelyudvarhelyre. Azt MTI Lukáccsal utazó fotóriportere elmondta, hogy a marosvásárhelyi repülőtérről taxival indultak tovább a Hargita megyei faluba, amely 26 km-re van Székelyudvarhelytől. Magyar idő szerint délután két óra előtt pár perccel megállították a taxit rendőrök. Ellenőrizték a taxis és a két utas személyazonossági iratait, majd azt kérték, hogy nyissák fel a kocsi csomagtartóját, mert ellenőrizni akarják a csomagokat.

Ezt Lukács Csaba megtagadta, ezért a rendőrök közölték, hogy kábítószer-csempészet gyanúja miatt bekísérik a rendőrségre, s ott megvárják a csomagok átvizsgálásához szükséges hivatalos engedélyt. Lukács Csaba és az MTI fotósa a taxival együtt jelenleg a korondi rendőrség udvarán várakozik. Útlevelüket visszakapták mindketten, de az ellenőrzésig nem távozhatnak sehova.

Filip Gheorghe, a Hargita megyei rendőrség szóvivője az MTI megkeresésére azt mondta, a csíksomlyói búcsú miatt a megye több pontján rutinellenőrzéseket végeznek, hogy elejét vegyék mindenféle törvénysértésnek, kiszűrjék az alkoholos befolyásoltság alatt vezető sofőröket, azokat, akik gyanús tárgyakat szállítanak. A szóvivő leszögezte: senkit nem vettek őrizetbe. Az MTI kérdésére, hogy kábítószert keresnek-e, a szóvivő azt mondta: "keresünk mindent, amivel megelőzhetjük a törvénysértést és leleplezhetjük azokat, akik megsértik a törvényt".

Elírt szám 

Lukács Csaba, aki szombaton útnak indult az újratemetés helyszínére, a dokumentum törvényességével kapcsolatban azt mondta: információi szerint egy szám szerepel rosszul a dokumentumban. A szervezők helyesen és a megfelelő adatokkal nyújtották be a kérelmet - szögezte le. A vonatkozó jogi rendelkezés szerint, ha a kérelem beadója helyesen tölti ki a dokumentumokat, de a hivatal hibázik, az nem halasztó hatályú. Ilyenkor ezt a hivatalnak kell rendeznie - jelentette ki a kommunikációs vezető, hozzátéve, hogy egy jogállamban a hivatal hibája miatt az ügyfél nem szenvedhet kárt.

Lukács Csaba rámutatott, hogy Romániában is munkaszüneti nap van, és az engedélyt a Hargita megyei közigazgatási bíróság semmisítheti meg. Azt elképzelhetetlennek tartja, hogy a bíróság egy nap alatt befogadja a kérelmet, lefolytassa az eljárást és döntést is hozzon.

Magyar kezdeményezés

Az 1953-ban emigrációban elhunyt író madridi sírjának feltárását a magyar Országgyűlés kezdeményezte. Az újratemetést az Országgyűlés Hivatalának közreműködésével a Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke vezette Székelyudvarhelyért Alapítvány szervezi. Nyirő József hamvait szerdán ravatalozták fel a budapesti Fiumei úti Nemzeti Sírkertben. A tervek szerint a temetést vasárnap tartják a székelyudvarhelyi papkertben a Magyar Országgyűlés Hivatala és a Székelyudvarhelyért Alapítvány szervezésében. A román hatóságok több ízben jelezték, hogy Nyirő 1940 és 1945 közötti politikai szerepvállalása miatt nem értenek egyet az író székelyudvarhelyi nyilvános újratemetésével. Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes részt vesz a temetésen, azt megelőzően pedig a csíksomlyói búcsún.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!