szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína nem adta meg a beutazási engedélyt Norvégia volt miniszterelnökének, aki egy egyházakkal kapcsolatos nemzetközi rendezvényre volt hivatalos. Kjell Magne Bondeviket a genfi székhelyű Egyházak Világtanácsának első kínai rendezvényére hívták meg a kelet-kínai Nankingba.

A szervezet főtitkára, az ugyancsak norvég Olav Fykse Tveit meglepetésének és csalódottságának adott hangot a történtek miatt. A kereszténydemokrata párti Bondevik az Aftenposten című norvég lapnak azt nyilatkozta, hogy a kínai nagykövetségen nem indokolták a döntést, és a lap szerint ő az egyetlen, aki a 30 fős delegációból nem kapott vízumot.

A kínai külügyminisztérium szóvivője kedden kitért a válasz elől, és írásos közleményében csupán annyit közölt, hogy kínaiak vízumkérelmét naponta utasítják el, a vízumpolitika országonként változó, az esetet pedig nem kell "túlmagyarázni".

Bondevik az Aftenpostenben úgy nyilatkozott, hogy minden bizonnyal nélküle is le fogják tudni bonyolítani a rendezvényt, bár ő szívesen vett volna részt rajta. A helyzetet úgy értelmezte, mint a nem nyugvó kínai harag megnyilvánulása, amiért két éve a norvég Nobel-díj Bizottság Liu Hsziao-po kínai másként gondolkodónak ítélte a Nobel-békedíjat.

A norvég politikus Oslóban egy emberi jogokat támogató békeközpontot vezet most, kormányfő 2005-ig volt. Arra is kitért, hogy 2010 októbere óta a norvégok közül sokaknak utasították el a vízumkérelmét. "Nekem nem volt közöm a díj odaítéléséhez, de talán olvastak arról, hogy pozitívan viszonyultam hozzá" - jegyezte meg.

Kína és Norvégia között a börtönbüntetését töltő Li Hsziao-po díjazása óta jelentősen megromlott a diplomáciai és a gazdasági kapcsolat, mert Peking nem hitte, hogy a norvég kormánynak nem volt beleszólása a békedíj odaítélésébe. A norvég gazdaságot - elsősorban is a halexportot- súlyosan érintő lépéseket Oslo szankciókként éli meg. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!