Törvénymódosítással könnyítették meg a román államfő leváltását

Sürgősségi rendelettel módosította a román kormány csütörtökön a népszavazási törvényt: eltörölte az államfő leváltásához eddig előírt szavazati arányt. Eddig a választói névjegyzékben szereplő polgárok többségére, szám szerint 9 millió támogató voksra lett volna szükség az elnök elmozdításához.

  • MTI MTI
Törvénymódosítással könnyítették meg a román államfő leváltását

A Ponta-kabinet csütörtök esti rendkívüli ülésén sürgősségi rendelettel eltörölte ezt a küszöböt, így az urnákhoz járulók több mint felének szavazata is elég egy sikeres népszavazáshoz, függetlenül attól, hányan vesznek részt a voksoláson - közölte Mircea Dusa, a parlamenti kapcsolatok minisztere.

A kormányzó Szociál-liberális Szövetség törvénymódosítást is megszavazott a parlamentben a népszavazási előírások szigorának enyhítéséről, de ezt az ellenzék megtámadta az alkotmánybíróságon, ezért még nem lépett hatályba.

A csütörtökön kiadott sürgősségi kormányrendelet azonnal hatályba lép. A jogszabályt az ombudsman támadhatja meg az alkotmánybíróságon. Az ombudsmant kedden lecserélte a szociál-liberális kormánytöbbség.

A népszavazási törvényt negyedik alkalommal módosítják Romániában az utóbbi öt évben, a változtatások mindig az államfővel álltak összefüggésben.

Legutóbb áprilisban módosította a jogszabályt a Basescuhoz közel álló, akkori jobbközép kormánytöbbség: ők próbálták megvédeni az ötmillió vokssal megválasztott Basescut oly módon, hogy leváltásához kilencmillió szavazatra legyen szükség.

A román parlament két házának együttes ülése péntek délután szavaz Traian Basescu felfüggesztéséről. Ha a törvényhozók többsége megszavazza az USL indítványát, a kormány egy hónapon belül népszavazást ír ki, és az urnákhoz járuló választók egyszerű többséggel döntik el, hogy leváltják, vagy megerősítik államfői tisztségében Basescut.

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Pride után: megpróbálják-e börtönbe küldeni Karácsony Gergelyt?

Nem csak a Pride-felvonulás előtt volt erősen kusza a jogi helyzet, a demonstráció után is egymást érik a kérdések. Ha az utolsó pillanatig bírsággal riogatták a résztvevőket, akkor mi, miért és kinek az utasítására változott a menet napjára? Az Ügyvédkör elnökét és egy volt belügyminisztert kérdeztünk.