ENSZ: diplomáciai útlevelet kapott egy szomáliai kalózkapitány

A szomáliai elnök diplomáciai útlevelet adatott ki az egyik kalózkapitánynak, hogy külföldön se tudják letartóztatni – állítja egyik jelentésében az ENSZ Szomáliai Megfigyelőcsoportja, amely bírálja, hogy a kelet-afrikai ország kalózvezérei a "büntetlenség légkörében" élhetnek mind otthon, mind a világban.

  • MTI MTI
ENSZ: diplomáciai útlevelet kapott egy szomáliai kalózkapitány

A Biztonsági Tanács számára írt jelentésben - amelybe betekinthetett a Reuters - arra is panaszkodik a bizottság, hogy a nemzetközi hatóságok nem tesznek megfelelő erőfeszítéseket a kalózok letartóztatására, vagy legalább arra, hogy szankciókat vezessenek be ellenük.

A megfigyelőcsoport állítása szerint bizonyítékaik vannak arra, hogy "Sejk Seríf Sejk Ahmed szomáliai elnök engedélyével" diplomáciai útlevelet kapott Mohamed Abdi Haszan "Afvejn", ugyanis a kalózkapitány áprilisban Malajziában járt, és ilyen úti okmányt mutatott be az ottani hatóságoknak. Sőt, a malajziai hatóságok kérdéseire Afvejn bemutatott egy olyan dokumentumot, amelyet a szomáliai elnöki hivatal állított ki, és amely szerint ő kalózkodásellenes tevékenységben vesz részt.

A szomáliai államfő az ENSZ-bizottság érdeklődésére közölte: a diplomáciai útlevél azon "ösztönzők" egyike, amelyekkel Afvejn kalózhálózatának felszámolását akarják elérni.

Ahmed elnök a BT szankcióbizottságának július 12-én írt levelében - amelynek másolatát szintén megszerezte a Reuters - "egyoldalúnak" minősítette a megfigyelőcsoport jelentését. Nem nevezte meg, hogy kire gondol, de közölte: a jelentés fő készítője "úgy tűnik, nagy örömét leli abban, hogy alaptalan vádakkal beszennyezze tisztességes szomáliai magánszemélyek nevét".

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.