szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megalakult Maliban az új nemzeti egységkormány, amely a katonai puccs után létrejött, működésképtelennek bizonyult kabinetet váltja fel.

A kormány megalakulását Dioncounda Traoré ügyvezető elnök jelentette be hétfő este. A kabinet 31 miniszterből áll, öten közülük közel állnak Amadou Haya Sanogóhoz, a márciusi puccsot végrehajtó katonai junta vezetőjéhez, aki átadta ugyan a hatalmat a polgári átmeneti kormánynak, de továbbra is befolyást gyakorol a politikai döntéshozókra. Az állami tévé híradása szerint a tárcavezetők közül senki sincs közeli kapcsolatban a hatalmától megfosztott Amadou Toumani Touré államfővel. 

A katonai puccs után a nyugat-afrikai ország gyakorlatilag kettészakadt. Északon az ország kétharmadát, egy Franciaország nagyságú területet iszlamisták tartanak ellenőrzésük alatt, akik az iszlám jogrend, a saría alapján működő független államszervezetet akarnak ott létrehozni. A nyugat-afrikai országok közössége (ECOWAS) hajlandó katonai segítséget nyújtani Bamakónak, hogy egyben tartsa az országot, de feltételül szabta egy működőképes központi kormány létrejöttét. 

Az államcsíny után az ECOWAS rávette a puccsistákat, hogy adják át a hatalmat egy civil kormánynak, de az átmeneti kabinet nem volt képes megszervezni az általános választásokat, és rendezni a közállapotokat. Közben egyre gyakrabban hangzanak el olyan vélemények, hogy Észak-Maliban egy "második Afganisztán" van kialakulóban. A válság következtében eddig több mint 400 ezer ember menekült el otthonából az országban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!