szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Tüntetők támadták meg Németország és Nagy-Britannia követségét Szudánban. A muszlimellenes film miatt kirobbant erőszakos demonstrációk kedd óta már számos országra átterjedtek. Barack Obama amerikai elnök elrendelte, hogy mindenhol vizsgálják felül az Egyesült Államok diplomáciai képviseleteinek biztonságát.

Folyamatosan frissülő cikk

Az iszlámellenes film miatt feldühödött beduinok megtámadták az ENSZ-megfigyelők egyik táborát a Sínai-félszigeten pénteken - közölték egyiptomi biztonsági források. A nomádok betörtek a táborba, és felgyújtottak egy őrtornyot. Az összecsapásban megsebesült egy egyiptomi és két kolumbiai állampolgár. A megfigyelők az egyiptomi-izraeli békeszerződés betartását ellenőrzik a félszigeten.

Nigériában is több helyen tüntetések voltak - írja a Reuters. Az országban több békés demonstráció zajlott, de Jos városában a rendőrség a levegőbe lőtt. Jos a központja Nigéria azon részének, ahol gyakoriak a véres összecsapások a keresztények és a muszlimok között. A nigériai biztonsági erők tartanak tőle, hogy a mostani tüntetések is átcsaphatnak muszlim-keresztény zavargásba - írja a Reuters.

Marokkóban és Malajziában is tüntettek pénteken. A Guardian által közzétett Google-térképen összesítve láthatóak a tüntetések helyszínei.

Amerika felülvizsgálja külképviseletei biztonságát

A Pentagon szerint egész Afganisztánban békések a demonstrációk, miután a vallási vezetők felszólaltak az agresszió ellen - írja a Reuters. Tuniszban eközben egy amerikai iskolát is felgyújtottak a tüntetők.

Barack Obama amerikai elnök elrendelte, hogy mindenhol vizsgálják felül az Egyesült Államok diplomáciai képviseleteinek biztonságát - közölte pénteken Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője. Carney elmondta: a Fehér Ház nem rendelkezik olyan értesüléssel, amely szerint a bengázi amerikai konzulátus ellen előre kitervelt támadást hajtottak volna végre. Egyúttal cáfolta a The Independent című brit napilap információját, hogy az amerikai biztonsági szerveket előre figyelmeztették a készülő rajtaütésre. 

Obama elnök és Hillary Clinton külügyminiszter pénteken jelen lesz a Bengáziban meggyilkolt nagykövet, Chris Stevens, valamint három munkatársa, Sean Smith, Glen Doherty és Tyrone Woods földi maradványainak fogadásán a Washington melletti Andrews légi támaszponton.

Guido Westerwelle német külügyminiszter megérti az iszlám világ felháborodását a vallásgyalázó film miatt, - írja a Reuters - de szerinte az erőszakra akkor sincs semmilyen felmentés. Westerwelle azután nyilatkozott, hogy pénteken Szudán fővárosában, Kartumban a tüntetők a német követséget is megtámadták, letépték és megtaposták a német címert. Westerwelle hivatalába kérette a szudáni nagykövetet is.

A tömegbe lőttek Tuniszban

A tömegbe lőttek a rendőrök a Tuniszban zajló tüntetéseken. A Reuters péntek délután öt óra előtt közzétett Twitter-bejegyzése szerint legalább öten megsérültek, eközben az amerikai követség területén nagy tűz ég.

Ötven amerikai tengerészgyalogos érkezett Jemenbe, az ottani követség védelmére, melyet csütörtökön szintén tüntetők támadtak meg. Hasonló intézkedésre eddig Líbiában került sor, ahova szintén ötvenfős antiterroista egységet küldtek az amerikai diplomaták védelmére. Jemenben eközben a Wall Street Journal szerint a biztonsági erők hatékonyabb fellépése pénteken már távolabb tartotta a tüntetőket a diplomáciai épületektől.

A KFC-t is felgyújtották

Libanonban az Amerika-ellenes demonstrálók felgyújtották a KFC amerikai gyorsétterem-lánc éttermét. A tüntetők és a hatóságok közti összecsapásokban meghalt egy tüntető, ketten pedig megsérültek, mikor a demonstrálók megtámadtak egy kormányzati épületet.

A szudáni hatóságok könnygázzal próbálták meg feloszlatni azt a tömeget, amelynek tagjai Németország és Nagy-Britannia kartumi nagykövetségét akarták megtámadni – jelentette a SkyNews a Reuters információjára hivatkozva. A hírügynökség szerint a tüntetőknek sikerült betörniük is a német követségre, leszakították a német címert és iszlamista zászlót tűztek ki az épületre. Több ablakot is bezúztak és lángra lobbantották a nagykövetség bejárata előtti területet.

Több más országban is tüntetések, összecsapások zajlottak pénteken. Iránban, Teheránban a pénteki ima után több ezren vonultak az utcára, Amerikát és Izraelt szidalmazták. A film újabb kísérlet az Egyesült Államok részéről, hogy megállítsa az iszlám növekvő befolyását – mondta Ahmed Dzsannáti ajatolláh. Az iszlám köztársaság legfőbb vezetője, Ali Hamenei ajatolláh követelte, hogy az amerikai hatóságok büntessék meg a film készítőjét. "Az amerikai kormány és a cionisták a fő gyanúsítottjai ennek a gyalázatos, bódultan elkövetett bűncselekménynek, amely világszerte összetörte a muzulmánok szívét" – idézte az ajatolláhot az iráni állami sajtó.

A kelet-afganisztáni Dzsalálábádban "Halál Amerikára" kiáltásokkal vonult az utcákra több száz ember. A tömeg felszólította Hamid Karzai afgán elnököt, hogy szakítsa meg a kapcsolatokat az Egyesült Államokkal.

Zsidók fekete kezei

Indonéziában, Jakartában szintén a zsidók és Amerika halálát kívánó szlogeneket skandálva tüntetettek mintegy háromszázan a nagy port kavart film ellen a rendkívül erősen őrzött amerikai nagykövetség előtt. A demonstrálók fekete zászlókat lengettek, s egy olyan felirat is feltűnt, amely az Egyesült Államokat vádolta a világban uralkodó iszlámfóbiáért.

Banglades fővárosában, Dakkában körülbelül tízezer ember tüntetett, amerikai és izraeli zászlókat égettek. A tömeg megpróbált eljutni az amerikai nagykövetséghez. A tüntetők a pénteki ima után gyűltek össze az ország legfontosabb mecseténél, s többek között azt skandálták, hogy "zúzzátok össze a zsidók fekete kezeit". A demonstráció helyszínén a rendőrség különleges alakulatának több száz tagja vízágyúkkal figyelt a rendre, s megakadályozta, hogy a tömeg az amerikai követség elé vonuljon.

A Guardian tudósítása szerint demonstrációkat jelentettek Irakból, Katarból, Kasmirból, Jemenből, Jordániából is. Pakisztán fővárosában, Iszlámábádban több száz tüntető indult meg az amerikai nagykövetség felé, de a hatóságok még útközben útjukat állták és összecsaptak velük.

Az egyiptomi fővárosban, Kairóban a Mohamed prófétát gyalázó film miatt a tüntetők csaptak össze az USA nagykövetségének épületét védő rendőröket. Egyiptomban eközben a Muszlim Testvériség nevű iszlamista szervezet az erőszak helyett békés demonstrációkra szólította fel híveit. Líbiában átmeneti repülési tilalmat rendeltek el Bengáziban a repülőtéren kialakult biztonsági helyzet miatt.

A kelet-líbiai városban muszlim szélsőségesek fegyverekkel támadták meg kedd este az USA konzulátusát. A támadásban meghalt Christopher Stevens amerikai nagykövet, a konzulátus három munkatársa és több líbiai őr. A támadást tiltakozásnak szánták egy USA-ban készült iszlámellenes film miatt. Az Innocence of Muslims című filmben a hívők szerint Mohamed prófétát gyalázzák.

Hadihajó diplomácia

Az amatőr propagandafilm miatt – melyet valószínűleg nem egy zsidó, hanem egy kopt keresztény férfi készített – Egyiptomban kezdődtek először tüntetések kedden. A demonstrálók a kairói nagykövetség falaira felmásztak, leszedték az amerikai lobogót, és helyére iszlám zászlókat tettek. A négy halálos áldozatot követelő bengázi támadás után csütörtökön Jemenben és Tunéziában is tüntetések voltak.

Az eseményekre válaszul két amerikai hadihajó érkezett a líbiai partokhoz, az országba pedig egy ötvenfős amerikai katonai egység, akiknek az ottani amerikaiak védelme a feladata. A nemrég kezdődött amerikai elnökválasztási kampány miatt az amerikai diplomaták halálát is követelő események egyben a kampány témájává is váltak. Obama elnök azt ígérte, hogy a líbiai hatóságokkal közösen el fogják kapni a bengázi konzulátus támadóit. A líbiai kormány részéről pénteken azt közölték, hogy négy lehetséges elkövetőt őrizetbe vettek.

Mitt Romney, a republikánusok elnökjelöltje gyengeséggel és a támadók pártolásával vádolta meg az Obama-adminisztrációt, Paul Ryan republikánus alelnök-jelölt pedig Amerika erejének, védelmi kiadásai növelésének fontosságáról beszélt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!