szerző:
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor a világ egyik legmerészebb reformere, akitól sokat lehetne tanulni - mondja Igor Janke, a magyar miniszterelnökről megjelenő lengyel könyv szerzője. Az újságíró szubjektív, de tisztességes könyvet ígér, mely rámutat Orbán hibáira is, például a minden pályázatot megnyerő magáncégekre és az érthetetlen kommunikációra.

Igor Janke szubjektív, de tisztességes könyvet ígér
CSF

Igor Janke 45 éves varsói újságíró 1988-ban, a Fidesz alapításának évében a Zelwerowicz Színművészeti Akadémiára járt színháztudományi szakra, és ő volt ott a még szintén illegális Független Diákszövetség alapító elnöke. Később dolgozott a közszolgálati hírügynökségnél és televíziónál. Most az egyik legtekintélyesebb napilap, a jobboldali ellenzékkel rokonszenvező Rzeczpospolita és annak kiadója által tavaly indított hetilap, az Uwazam Rze munkatársa. A múlt héten jelentette be, hogy könyvet írt Orbán Viktorról. Címe kétféleképpen fordítható magyarra: lehet A csatár, de szélesebb értelemben A támadó is, mely várhatóan decemberben jelenik meg.

hvg.hu: Magyar újságírónak aligha jutna eszébe, hogy könyvet írjon Donald Tusk lengyel miniszterelnökről vagy elődjéről, a most ellenzéki Jaroslaw Kaczynskiról. Ön miért gondolja, hogy a lengyel olvasókat érdekli Orbán Viktor?

Igor Janke: Mert Orbán működését két éve óriási érdeklődés kíséri az egész világon, ami se Tuskról, se Kaczynskiról nem mondható el. Elemzik mindenütt, és bírálják is, sokszor igazságtalanul. Pedig több mint 20 év alatt rengeteget ért el, felépített egy nagy és erős szervezetet. Emellett személyes okom is van a könyv megírására. Nagyon szeretem Magyarországot és a magyarokat. 1989-ben ott voltam a Hősök terén Nagy Imre és társai újratemetésekor, éppen a Fidesz hívott meg, mint független diákszövetségi vezetőt. Orbán beszédét is hallottam. Nagy élmény volt ez számomra. De akkor vele nem találkoztam személyesen, csak most a könyv írásakor. Volt egy hosszú beszélgetésünk, és aztán elkísértem több programjára. Magyarul sajnos nem tudok, de sokan segítettek, és jónéhány emberrel tudtam angolul beszélgetni.

Túry Gergely

hvg.hu: Ön a salon24 blogon, ahol bejelentette ennek a könyvnek a várható megjelenését, azt írta, hogy Orbántól van mit tanulni, de érdemes a hibáira is figyelni. Mire gondol?

I.J.: Tanulni abból lehet, hogy kevés ilyen merész reformer van a világon. Lehet vitatni, amit csinál, de van elképzelése, tudja, hogy mit akar, és ennek a megvalósításához létrehozta a szervezeti, szellemi és anyagi alapot. Nagy pártot teremtett sok elkötelezett emberrel. Figyeltem 1998 után a különböző agytrösztök, think tankek megerősítését, majd 2002-ben a polgári köröket. Óriási teljesítmény volt. Hibák? Hát itt például a rossz kommunikációra gondolok. Sokszor még a kormány támogatói se tudták nekem értelmesen elmagyarázni, mit és hogyan akarnak. Emellett nem tetszik, ahogy egyes magáncégek sorra nyerik a pályázatokat. Értem, hogy támogatni akarják a hazai tőkét, de azért a piac szabadságával ez nemigen fér össze. És általában is igaz, hogy a nagy hatalom kockázatos, hiszen senki se tévedhetetlen zseni.

hvg.hu: Az említett írásban úgy fogalmazott: Orbán olyasmit is megtett, ami lengyel politikusoknak eszükbe se jut. Mit?

I.J.: Tetszik, hogy tudatosan támogatják a középosztályt, csökkentették a kisvállalkozások terheit, és áthelyezték ezeket néhány gazdagabb ágazatra. Lehet vitatni a részleteket, de van koncepció, bátran átalakítják a társadalmat.

hvg.hu: Azt írta, hogy beszélt a miniszterelnök ellenfeleivel és ellenségeivel is. Meg tudták önt győzni valamiről?

I.J.: Inkább egykori szövetségeseivel beszéltem, akik a 90-es évek elejéről meséltek. Fodor Gábor és Hegedűs István volt fideszes képviselők, Bojtár B. Endre, a Magyar Narancs főszerkesztője segítettek megérteni, hogy mi történt.

Túry Gergely

hvg.hu: Ön őszintén megírta, hogy nem objektív életrajzot írt. Erre egy kommentelő úgy reagált: szóval azt írta meg, hogy milyen jó ember ez az Orbán, de ő szívesebben látná az érem mindkét oldalát.

I.J.: Benne lesz az érem mindkét oldala. De nem kötelezően kiegyensúlyozott BBC-műsort készítettem, és nem történelmi tankönyvet írtam, hanem azt, hogy én hogyan látom őt. Minden életrajz szubjektív, de úgy gondolom, hogy tisztességesen mutatom be a főszereplőt.

hvg.hu: Csakhogy a szubjektivitását kihasználhatják politikai kampányok céljára, például az Orbán Viktorral rokonszenvező Kaczynski-párt, az ellenzéki Jog és Igazságosság érdekében.

I.J.: Ez nem izgat, nem azért írtam, hogy tessek valakinek. Különben pedig az Európai Parlamentben a nagyobbik lengyel kormánypárt, a Polgári Platform is védte Orbán Viktort, hiszen ők szintén az Európai Néppárt tagjai.

hvg.hu: Megjelenik-e a könyve magyarul is?

I.J.: Remélem, hogy igen. Már tárgyalok egy magyar kiadóval, de erről most még nem tudok többet mondani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!