szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tiltakozik az olasz média a római szenátus kedd esti döntése ellen, amely szerint börtönbüntetés járhat a sajtóbeli rágalmazásért.

Az olasz sajtó gyászos fejezetének nevezte az Olasz Országos Sajtószövetség a "mindenáron újságírót akasztani akaró" döntést, amellyel a római felsőház szigorította a médiatörvénynek a rágalmazásra vonatkozó passzusát. Az újságok szerint a politika bosszúhadjáratot indított a sajtó ellen.

A rendelkezés szerint a rágalmazással vádolt újságíró 5 ezertől 50 ezer euróig terjedő pénzbírsággal vagy egy év börtönnel is büntethető. Az újságnak maximum 30 soros helyreigazítást kell közölni az eredeti cikkel egyező rovatban.  

A szavazás titkos volt, de az Északi Liga és a centrumpárti Szövetség Olaszországért nyilvánosan vállalta, hogy az újságírók bebörtönzésére szavazott.

A két legnagyobb parlamenti párt, a Szabadság Népe és a Demokrata Párt szenátusi frakcióvezetője is sajnálatát fejezte ki, hangoztatva, hogy igyekeznek megakadályozni a törvény hatályba lépését.

"Gyávák! Amikor a politikusoknak szükségük van a sajtóra, rohannak hozzánk, de dühödten reagálnak, ha megírjuk piszkos ügyeiket!" - reagált Alessandro Sallusti, az Il Giornale napilap főszerkesztője. Sallustit szeptemberben rágalmazásért 14 hónap letöltendő börtönre ítélték az általa 2007-ben vezetett Libero névtelen vezércikke miatt.

A sajtóbeli rágalmazás szabályozása a Sallusti-ítélet után kezdődött eredetileg azzal a céllal, hogy az újságírót csak pénzbírságra lehessen ítélni, börtönre ne.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!