EU: ne legyen boszorkányüldözés Grúziában

Az Európai Unió felszólította Grúziát hétfőn, hogy kerülje el a "szelektív igazságszolgáltatást", vagyis azt, hogy eljárásokat indítanak az előző kormány tisztségviselői ellen.

  • MTI MTI
EU: ne legyen boszorkányüldözés Grúziában

Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője grúziai tárgyalásai után azt mondta: "Hangsúlyoztam, hogy az Európai Unió felszólítja a grúz politikai élet minden oldalát, hogy tartsák tiszteletben a demokrácia, szabadság és jogállamiság európai értékeit".

"Ne legyen szelektív igazszolgáltatás, ne legyen megtorlás a politikai vetélytársakkal szemben. A törvénysértések kivizsgálását pártatlanul, átláthatóan és a megfelelő eljárással kell elvégezni" - szögezte le Ashton.

Grúziában, mióta a milliárdos Bidzina Ivanisvili koalíciója megnyerte a választásokat, a korábbi kormányzat több mint tíz vezető tisztségviselőjét - köztük a belügyminisztert és a hadsereg még hivatalban lévő vezérkari főnökét - tartóztatták le, és vádolták meg hatalommal való visszaéléssel, törvénytelen fogva tartással és személyes adatok jogtalan megszerzésével.

A politikai boszorkányüldözés Miheil Szaakasvili államfő szövetségeseit érinti. Ashton, aki az elnökkel és az új kormányfővel is tárgyalt, felszólította őket, hogy működjenek együtt a "politikai együttélés" nehéz időszakában. A 2003-as rózsás forradalom idején hatalomra került Szaakasvili elnöki mandátuma 2013-ban jár le.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?