szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A szerbiai korrupció és szervezett bűnözés elleni harc a belgrádi kormányt is elérte. Ivica Dacic miniszterelnöknek is magyarázkodnia kell állítólagos maffiakapcsolatai miatt, miközben helyettese, Aleksandar Vukic harcot hirdetett a korrupció ellen. Az ügy koalíciós feszültséget is okoz, de egyik fél sem akar szakítást és előre hozott választást.

Az előző szerb kormány mezőgazdasági minisztere hónapok óta vizsgálati fogságban van, akárcsak főnökének, az előző miniszterelnöknek egy közeli barátja és üzletfele. 300 millió eurós károkozás miatt az Agrobanka több mint két tucat vezető munkatársát tartóztatták le. Szerbia leggazdagabb embere, Miroslav Markovic december eleje óta vizsgálati fogságban van, Marko nevű fiával egyetemben. Utóbbi a második a dúsgazdag szerbek rangsorában, a minap hat órán keresztül hallgatta ki őt a rendőrség. A korábbi környezetvédelmi miniszter ellen több szálon folyik nyomozás.

A korrupcióellenes harc motorja Aleksandar Vucic miniszterelnök-helyettes. A 42 éves politikus egyben védelmi miniszter, a titkosszolgálatok működésének koordinátora, továbbá elnöke a legnagyobb kormánypártnak, a Szerb Haladó Pártnak (SNS). Első számú feladatának tekinti "a korrupció elleni feltétlen harcot", amelynek során - mint megfogadta - "nem lesznek védett személyek".

Vucic - rendőrségi szakértők százaival karöltve - hónapok óta vizsgál 24 különösen feltűnő korrupciós ügyet, amelyek az Európai Unió illetékeseinek is szemet szúrtak. Számos, részben virágzó állami vállalat privatizációjáról van szó; a cégek mára csődbe mentek. Velük együtt eltűnt több milliárd euró. Egyedül a "megfaggyúzott" nyilvános pályázatok során évente egymilliárd euró vándorolt magánszemélyek zsebébe.

Vukic Leon Panetta amerikai védelmi miniszterrel.
AFP / Brendan Smialowski

Az utóbbi években Vucic pártja mindig ellenzékben volt (Belgrádban tavaly májusban történt kormányváltás), így alig érintett a korrupciós ügyekben. Az SNS fontos koalíciós partnere, a Szerb Szocialista Párt (SPS) és annak elnöke, Ivica Dacic miniszterelnök viszont már évek óta ott ül az állami húsosfazekak mellett. Feltűnő, hogy a szocialisták minden kormányban olyan tárcákat irányítottak, amelyeknek felügyelete alatt különösen sok pénz mozgott: infrastruktúra, útépítés, gáz- és áramszolgáltatás, bányászat.

A kormányfőnek is lehetett maffiakapcsolata

A konkrét esetek legnagyobbika a Galenika állami gyógyszergyárban évek óta virágzó módszeres korrupció; ennek a cégnek a vezető posztjain a szocialista párt által kinevezett emberek ülnek. Vita tárgyát képezi Vucic és Dacic között az országos rendőrfőkapitány szerződésének meghosszabbítása is. Vucic a rendőrtisztben látja a korrupciós mocsár lecsapolásának legfőbb személyi garanciáját. Dacic - aki egyúttal belügyminiszter is - viszont meg akar szabadulni tőle.

A hírek szerint 2008-2009-ben több állami tisztségviselő kapcsolatban állt Darko Saric maffiafőnök klánjával, az akkoriban belügyminiszteri, illetve miniszterelnök-helyettesi posztot betöltő Ivica Dacic pedig személyesen is találkozott a klánhoz tartozó Rodoljub Raduloviccsal. A rendőrség birtokában lévő képek és hangfelvételek ellentmondanak Dacic azon állításának, miszerint fogalma sem volt tárgyalópartnere kilétéről - írta az Informer című napilap. Ivica Dacic szerint, miután a sajtóban kapcsolatba hozták őt a Misha Banana néven is ismert Radulovicsal, "bizonyos erők" meg akarják dönteni koalíciós kormányát.

Ivica Dacic kormányfő kellemetlen helyzetbe került
AFP / Elvis Barukcic

Darko Saric a Dél-Amerikából Európába csempészett kokain forgalmazásával milliárdos vagyonra tett szert. 2009 őszén azonban egy nemzetközi rendőrségi akció meghiúsította, hogy a Saric-banda 2,7 tonna kokaint hozzon be Európába. A kudarc nyomán Saric és alvezérei megléptek, Saric jelenleg is bujkál. A bécsi Die Presse belgrádi tudósítójának értesülése szerint Saric kapcsolatban állhatott Branko Lazareviccsel, a miniszterelnöki iroda akkori főnökével. A gyanú szerint Lazarevic figyelmeztette Saricékat arra, hogy forró lett a talaj, jobb lesz, ha eltűnnek.

Harc a korrupcióval - szó szerint

A korrupció elleni küzdelem nyomán látványosan megnőtt Vucic és pártja támogatottsága a lakosság körében. Ebből az erőteljes bizalomból mindketten hasznot húzhatnának - például rendkívüli választások kiírásával. Az SNS elnökségének hétfő esti ülése után azonban Vucic bejelentette: nem áll szándékában a választások előrehozása, mert "az állam érdekei fontosabbak a párt érdekeinél". Egyúttal közölte, hogy folytatják a korrupció és az alvilág elleni küzdelmet, mégpedig "az érintett személyekre való tekintet nélkül". Dacic ugyancsak azt közölte, nem lesznek előrehozott választások.

Mesterlövészek Zoran Djindjic temetésén. A maffiacsoportok és az ellenük folyó harc már több politikus és közéleti személyiség életébe kerültek Szerbiában.
Végel Dániel

A Jugoszlávia felbomlása utáni Szerbiában nem ez az első eset, amikor látványosan egymásnak feszülnek a korrupcióellenes erők a gazdasági és politikai élettel összefonódott maffiával. 2003. március 12-én Zoran Djindjic miniszterelnököt is meggyilkolták a hírhedt bűnszervezet, a zimonyi klán bérgyilkosai, akik ellen ezt követően hajtóvadászat indult. Több tagjuk meghalt a belügyi erőkkel való összecsapásban, míg mások bíróság elé, illetve börtönbe kerültek.

Szerbia európai uniós csatlakozási tárgyalásainak is kulcskérdése az országot behálózó korrupció elleni harc. Az Unió azt várja el Szerbiától a csatlakozás feltételeként, hogy komoly lépéseket érjen el a korrupció felszámolásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!