szerző:
Klopfstein-László Kornél
Tetszett a cikk?

Az arab tavasz eseményei során ismertté vált nők elleni erőszak azóta sem csillapodik Egyiptomban. A Tahrir tér nem csak a forradalmi események jelképe: az itt csoportosuló férfiak gyakran rátámadnak a nőkre. Ezt a kilátástalansággal, depresszióval magyarázzák. Mások szerint a Muszlim Testvériség áll a háttérben.

A munkanélküliség, a depresszió és a feszes női ruhák tehetnek arról, hogy megugrott a szexuális zaklatások száma az egyiptomi Tahrir téren – mondták a közelben lézengő helyi férfiak civil szervezetek aktivistáinak. A jogvédők szerint a Muszlim Testvériség (MT) által teremtett légkör tarthatatlan.

Sokkoló történet került nyilvánosságra a közelmúltban arról, hogy az arab tavasz során elhíresült egyiptomi Tahrir téren nőket erőszakolnak meg a munkanélküli, elkeseredett férfiak. A jelenségre elsőként egy helyi civil szervezet hívta fel a figyelmet, akik szerint az egyik nő nemiszerve súlyosan megsérült, miután közösülés közben egy pengével szétvágták.

Az internetes videómegosztó oldalakon ráadásul olyan felvételek is keringenek, amelyeken tisztán kivehető, amint a téren demonstráló férfiak közül néhányan körbe vesznek egyedül álldogáló nőket, később pedig szexuálisan is bántalmazzák őket – tudta meg az Egypt Daily News nevű egyiptomi online lap a hét elején.

„Azok, akik a segítségemre siettek, végül jobban bántottak, mint a többiek” – mondta a BBC hírtelevízió újságírójának Shorouk al Attar, aki tavaly egy tüntetés alkalmával testvérével együtt átélt egy hasonló támadást. „Többen a magasba emeltek, azt színlelve, hogy ki akarnak vinni a tömegből. A valóságban persze csak meg akartak fogdosni” – magyarázta a fiatal lány.

A Tahrir tér nem csak a forradalom, de az azóta tartó káosz jelképe is
AFP / Khaled Desouki

Elárulta, hogy „nehéz volt különbséget tenni azok között, akik tényleg segíteni akarnak, és azok, akik zaklatni”. A nő a támadás után annyira megijedt, hogy napokig az utcára sem mert kimenni. „Három vagy négy napot voltam otthon egyedül” – mondta, majd hozzátette: „máig nem vagyok képes elfelejteni, és mindig sírva is fakadok. Azt kérdezem magamtól: hogy történhetett ez velem?”

Az ünnepnap a legveszélyesebb

A jogvédők szerint azonban nem ő az egyetlen, aki ezt a kérdést felteszi magának. Naponta átlagosan fél tucat bejelentés érkezik a kairói Tahrir térről. Többen pedig demonstrációt is szerveztek azért, hogy felhívják az emberek figyelmét a jelenségre. A kérdés így már csak az, hogy vajon kik azok, akik elkövetik ezeket az erőszakos cselekményeket egyiptom egyik legforgalmasabb részén.

„Ha már egyszer itt vagy, és látsz egy lengén öltözött lányt, mit tudsz csinálni? Nem tehetsz ellene semmit” – fogalmazott a Tahrir tér közelében lézengő egyiptomi férfiak csoportja, miután az aktivisták arról kérdezték őket, hogy mit gondolnak a kairói főtéren elharapódzó szexuális zaklatásokról. „Depressziósak vagyunk, nincsen se munka, sem pedig pénz. Mit vár ezután?” – válaszolta egy másik fiatal fiú.

Szakértők szerint az észak-afrikai országban az utóbbi néhány évben megsokasodott a nagy tömegben elkövetett szexuális zaklatások száma. Ilyen szempontból pedig az október végén rendezett muzulmán áldozati ünnep, az Íd al-Adhá napja a legveszélyesebb. Az arab tavasz egykor kultikus tere mára a fiatal egyiptomi nők „stírölésének”, rosszabb esetben pedig bántalmazásának helyszíne lett.

A feszes ruhák hibája

A jogvédők által megkérdezett férfiak többsége elismerte, hogy nőket bámulni ment a Tahrir térre. Azt ugyanakkor tagadták, hogy részt vettek volna szexuális zaklatásban, noha a többségnek nem volt különösebb problémája ezzel. Néhányan ráadásul viccnek tekintik a támadásokat. „Ha a nők nem akarnak áldozatok lenni, akkor nem kell feszes ruhákat hordani, és nem kell idejönni” – mondta egyikük nevetve.

Szakértők szerint azonban a szexuális zaklatások gyakorisága már nem kizárólag társadalmi probléma. A Naglaa álnéven nyilatkozó lány, aki tavaly egy Muszlim Testvériség (MT) elleni tüntetésen esett áldozatul, kifejtette: „egyesek szerint, ha meg akarsz törni egy társadalmat, akkor először a nőkkel kell kezdened”. Hozzátette: „szerintem meg van szervezve minden. Ez több már, mint puszta véletlen”.

Demonstráció a Tahrir téren: egyesek szerint a nők elleni erőszakkal a nőket akarják elrettenteni a demonstrálástól.
AFP / Gianluigi Guercia

Az elképzeléssel, miszerint a Testvériség küldi a szexuális zaklatókat azért, hogy távol tartsa az egyiptomi nőket a tüntetésektől, több helyi aktivista és nőjogi szervezet is egyetért. „Különben miért koncentrálódnának a támadások oda, ahova a legtöbb tiltakozást szervezik” – kérdezi Nevine Ebeid, a New Woman alapítvány vezetője. Azt ugyanakkor ő is elismerte, hogy az elméletet nehéz bebizonyítani.

Az ellenzék miatt van káosz

Noha a szexuális bántalmazás jóval az arab tavasz előtt kezdődött, Nevine Ebeid szerint a politikai és társadalmi légkör, amit a Muszlim Testvériség teremtett, mindent csak rosszabbá tett. „Az iszlám politika a gyakorlatban azt jelenti, hogy a nőknek egyáltalán nincsenek jogaik” – fogalmazott. Megjegyezte: „nem hisznek a törvény előtti egyenlőségben, amivel még inkább segítik a nők elleni erőszakot”.

A Testvériség ugyanakkor élből elutasítja a vádakat. „Mi mindenféle erőszakot elítélünk, különösen a szexuális zaklatást” – állítja Essam El Erian, a csoport politikai szárnyának alelnöke. Szerinte „a kereszténység és az iszlám, is ellenzi az efféle cselekedeteket”. A feltételezést pedig, hogy így szeretnék visszatartani a nőket a tüntetésektől határozottan visszautasítja. Úgy véli, hogy a káoszért az ellenzék a felelős.

„A Tahrir teret különféle forradalmi erők tartják kezükben” – mondja, kiemelve, hogy „ők a a felelősek azért is, hogy ennyi lett a szexuális bántalmazás”. Az utóbbi néhány hónapban ellenzéki tüntetők foglalták el Kairó „Mártír tér” néven is ismert központi részét. A forgalmat lezárták, és a rendőrség sem igazán avatkozik közbe. Emiatt bandába verődött csoportok igyekeznek fenntartani a rendet, kevés sikerrel.

Megfigyelők szerint azonban még ha lenne is komolyabb rendőri jelenlét, nehéz elképzelni, hogy ekkora tömegben képesek legyen megelőzni a nők ellen végrehajtott támadásokat. Mindenestre akár részt vesz a kormány a szexuális zaklatásokban, akár nem, a kérdést sem a politikusok, sem a hatóságok, sem pedig az egyiptomi társadalom nem kezeli kellő komolysággal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!