szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szokatlanul sok, jó állapotban fennmaradt ősi halfosszíliára bukkantak müncheni kutatók Kenyában.

A kenyai Hasadékvölgy (Rift Valley) tartomány területén, Nairobitól 300 kilométerre északnyugatra a Ludwig Maximilians Egyetem régészei januárban és februárban csaknem 170 kövületre bukkantak. 

"Nagyon ritka, hogy ilyen sok halfosszíliát egyszerre fedezzenek fel, ráadásul ilyen jó állapotban " - mondta el Bettina Reichenbacher kutató. A kövületek nyolc lelőhelyről származnak, és 10-12 millió évesek. A kutatók a kenyai hatóságok engedélyével Münchenben vizsgálhatják a fosszíliákat. 

A szakértők feltételezése szerint a halak a vulkáni tevékenységek hatására pusztultak el. "Sok fosszília szája nyitva van, ez arról árulkodik, hogy megfulladtak. Feltehetőleg vulkáni hamu temette őket maga alá. Ez magyarázatul szolgálhat arra is, hogy miért maradtak fenn ilyen jó állapotban" - véli Reichenbacher. A Hasadékvölgyet Kenyában az emberiség bölcsőjeként tartják számot, amióta a régészek itt találták meg az ember őseinek maradványait. 

A halfosszíliákra a terület lakosai hívták fel a kutatók figyelmét, ők segítették tájékozódásukat a Tugen Hills hegyláncolat úttalan területein át. "Ez sikerünk kulcsa" - mondta Reichenbacher. 

A legkisebb hal, amelynek megtalálták maradványait, mindössze öt centiméteres, a legnagyobb 30 centiméteres volt. A szakértők várakozása szerint valószínűleg sok új fajra is bukkannak a most megtalált kövületek között. A mai Afrika területén mintegy háromezer édesvízi halfaj található. Kövület formájában eddig kevesebb mint hatvan fajt fedeztek fel.

"Az adatok kiértékelése fontos információkkal szolgál számunkra nemcsak Kenya, de egész Afrika halfaunájára vonatkozóan" - véli a szakértő. A halkövületek fontos szerepet játszanak az evolúciótörténet megértésében. A régészek következtetéseket vonhatnak le belőlük a hajdani környezetre és klímára. Kenyában például következtethetnek arra, mikor jöttek létre a füves területek. Reichenbacher szerint ennek nagy jelentősége van, hiszen ezek a területek határozták meg az úgynevezett homonidák, a mai ember elődeinek fejlődését. Eddig ellentmondásos tanulmányok születtek arról, mikor is alakultak ki ezek a területek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!