szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dmitrij Medvegyev, aki egy időben Oroszország egyik legnépszerűbb embere volt, az amerikai sajtóban idézett politológusok szerint immár "politikai élőhalott". Intézkedéseit rosszalja egykori mentora, Vlagyimir Putyin államfő, amiből sokan arra következtetnek, hogy az elnök arra készül, hogy megszabaduljon egykori reformpárti védencétől.

Mindig is a most 47 éves Medvegyev volt a kremlbeli tandemben a 60 éves, egykori KGB-tiszt Putyin fiatalabb partnere. Még helyet is cseréltek, hogy Putyin a hatalomban maradhasson. Valamikor Medvegyev 2008 és 2012 közötti elnöki terminusa és Putyin elnökként történt májusi visszatérése között azonban vége szakadt a románcnak. 

Putyin visszafordította a medvegyevi reformokat, ismét bűncselekménynek minősítette a rágalmazást, és bevezette a Kreml közvetlen ellenőrzését a régiók kormányzóinak megválasztása felett. Eközben a Putyin-párti állami média vagy hanyagolja a miniszterelnököt, vagy negatív történeteket közöl róla. Elemzők ebből arra következtetnek, hogy küszöbön áll Medvegyev elmozdítása. "Putyin már eldöntötte a Medvegyev-kérdést. Csak idő kérdése, mikor távozik" – nyilatkozta a The Washington Timesnak Andrej Pjontkovszkij moszkvai szakíró, aki szerint ez a Putyin számára legkedvezőbb időpontban várható. Nyikolaj Petrov, a moszkvai Carnegie Központ politológusa szerint Medvegyev "politikai értelemben véve élőhalott". 

Amikor öt éve Medvegyevet elnökké választották, kijelentette, hogy "a szabadság jobb, mint a szabadság hiánya", reményt keltve az átfogó reformokra vágyó városi értelmiségi oroszok körében. Medvegyev azonban túl függetlennek bizonyult Putyin számára, aki elnöksége idején kormányfő volt, miután az orosz alkotmány értelmében nem vállalhatta harmadik egymást követő elnöki megbízatását. Olyan találgatások is napvilágot láttak, hogy az elnök Szergej Sojgut, a novemberben védelmi miniszterré kinevezett népszerű emberét ülteti Medvegyev helyére. Putyin ráadásul novemberben személyen választotta ki a kormányzó Egységes Oroszország párt parlamenti frakcióvezetőjét Medvegyev helyett, aki hivatalosan a párt vezetője. 

Putyinnak a Medvegyevvel szembeni ingerültsége abból is ered, hogy a fiatalabb politikus elnökként támogatta a reformokat, segítve ezzel egy Putyin-ellenes mozgalom létrejöttét. Tavaly már kormányfőként Medvegyev nyilvánosan is a szimpátiájáról biztosította a Putyint bírálókat. "(Az ellenzék által) hangoztatott egyes kérdések valószínűleg indokoltak, és a hatóságoknak foglalkozni kell velük" – mondta Medvegyev. A kormányfő felszólalt a Pussy Riot női punkegyüttes bebörtönzött tagjai iránti enyhébb bánásmód érdekében is, akik tavaly Putyin-ellenes "misét" tartottak egy moszkvai székesegyházban. Putyin azzal vádolja az együttest, hogy "aláássa Oroszország erkölcsi alapjait", Medvegyev viszont az énekesnőkre háromévi börtönbüntetést kiszabó bíróság kíméletlenségét bírálta. Elemzők szerint Medvegyev menesztésével Putyin könnyebben fogja tudni elszigetelni a politikai, társadalmi és gazdasági reformok híveit. 

A varsói Kelet-európai Tanulmányok Központjának egyik elemzője, Jadwiga Rogoza szerint "új elem a Kreml stratégiájában az a törekvés, hogy megfegyelmezze saját híveit, illetve gyengítse az eliten belül azokat a csoportokat, amelyek immár csak korlátozottan élvezik Putyin bizalmát". "A Kreml kezdi őket úgy kezelni, mint egy olyan kört, amely vészhelyzetben nem feltétlenül támogatja az elnököt, és inkább saját politikai tőkét kovácsol az instabilitásra játszva" – mondta a szakértő. 

Putyin népszerűsége lassan, de biztosan csökken. Megfigyelők szerint Medvegyevet már csak azért is meneszthetik, hogy javítsák az elnök romló népszerűségi mutatóit. A Levada Központ független közvélemény-kutató intézet által február végén közzétett felmérése szerint ha márciusban lennének az elnökválasztások, az oroszok 32 százaléka szavazna Putyinra. A dolgok csak tovább romolhatnak a jövőben Putyin szempontjából a növekvő lakbérek és közüzemi díjak miatt, amelyek egyes helyeken 250 százalékkal nőttek, országszerte tiltakozásokat kiváltva.

Dmitrij Oreskin független moszkvai elemző szerint minden attól függ, mennyire lesz válságos a helyzet. "Ha valakit menesztenek, az felelősséggel jár. Később jobban állnak majd a dolgok, de nyilvánvaló, hogy a gazdaság a közeljövőben nem javul lényegesen" – vélte. "Putyin nem szívesen válik meg a hozzá lojális emberektől. Ha meg is szabadul Medvegyevtől, tiszteletteljesen, 'arany ejtőernyővel' teszi" – tette hozzá. 

Az elemző szerint a Kreml tart attól, mi lesz, ha lerombolja az elnök és a kormányfő közötti meleg barátság hivatalos képét. "Medvegyev menesztése tönkretenné a nagyközönségben az ország két vezető politikusa közötti nagy barátságról élő képet: kiderülne, hogy marakodnak" – idézte a The Washington Times Dmitrij Oreskin moszkvai elemzőt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!