Jerzy Marganski nagykövet szerint az Anyáink és apáink (Unsere Mutter, unsere Vater) című sorozat "úgy állítja be az ország hadseregét (a földalatti ellenállás Honi Hadseregét) és a lengyelek többségét, mint akik antiszemitizmusukban alig különböztek a német náciktól, s akiket kapzsiságuk a legocsmányabb tettek elkövetésére vitt rá".
"A sorozat által a lengyelekről és a német megszállással szembeni lengyel ellenállásról alkotott képet az emberek többsége rendkívül igazságtalannak és sértőnek érzi Lengyelországban. (A film) engem is sokkolt" - tette hozzá a nagykövet.
A háromrészes sorozat öt német fiatal sorsát mutatja be a náci Németország Szovjetunió elleni hadjáratának 1941. júniusi kezdetétől a III. Birodalom 1945. májusi kapitulációjáig. A sorozat egyik hőse Viktor, egy német zsidó fiatalember, akinek sikerült megszöknie az auschwitz-birkenaui haláltáborba tartó transzportok egyikéből és csatlakoznia a 400 ezresre becsült lengyel Honi Hadsereg egyik ellenálló csoportjához. Lengyelországban éppen az általa elmeséltek váltották ki a legtöbb bírálatot.
"Az a szinte már groteszk elfogultság, amellyel a sorozat az ország hadseregét bemutatja, azt a benyomást kelti, hogy más nemzetek is felelősek voltak a zsidók kiirtásában" - írta Marganski.
Juliusz Braun, a lengyel televízió (TVP) vezetője a ZDF-hez intézett levélben bírálta a sorozatot, amelyet az elmúlt héten minden alkalommal mintegy hétmillió nézőt szegezett a képernyőkhöz. Braun azt állítja, hogy a sorozat "teljesen hamis képet fest", annak "semmi köze a valósághoz, és ezért (az abban foglaltakat) vissza kell utasítani". A lengyel médiában az elmúlt napokban számosan bírálták a sorozat Lengyelországról alkotott képét.
Az utóbbi években Varsó újra és újra hevesen tiltakozik a külföldi médiánál minden olyan megnyilvánulás ellen, amely részben a lengyelekre hárítja a felelősséget a nácizmus háborús bűneiért, köztük több millió lengyel és más zsidó kiirtásáért a megszállt Lengyelország területén működtetett német haláltáborokban.