szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A török államfő szerint a ciprusi pénzügyi válság alkalmat teremthet arra, hogy véget vessenek a sziget megosztottságának.

A válság fontos tanulság lehet mindannyiunk számára, hiszen ha Ciprus egységes lenne, akkor sokkal nagyobb gazdasági potenciállal bírna - jelentette ki Abdullah Gül újságírók előtt Vilniusban, ahol szerdán kezdett kétnapos hivatalos látogatást. 

A török államfő azt javasolta, hogy mielőbb oldják fel a sziget északi - török fennhatóság alatt álló - részét sújtó embargót, illetve minden egyéb korlátozást annak érdekében, hogy új légkört teremtsenek, amely az "előrelépést segítheti". 

Törökország 1974 óta tartja megszállva Ciprus északi részét, ahol 1983-ban Észak-Ciprusi Török Köztársaság néven független államot kiáltottak ki, amelyet azonban Ankarán kívül a világon sehol nem ismernek el.

A görögök lakta Ciprusi Köztársaság 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz. Törökország 2005-ben kezdte meg a csatlakozási tárgyalásokat az unióval, de ezeken alig történt előrehaladás, részben Ankarának éppen a Ciprussal való vitája miatt: Törökország ugyanis nem hajlandó engedélyezni, hogy a Ciprusról érkező hajók és repülőgépek igénybe vegyék a török kikötőket és repülőtereket.

A litván államfő reményét fejezte ki, hogy a csaknem három éve teljesen holtpontra jutott török csatlakozási tárgyalások idén újrakezdődhetnek. Dalia Grybauskaite lehetőséget látott arra, hogy az év második felében esedékes litván elnökség alatt az unió egy vagy két új fejezetet megnyisson a tárgyalásokon.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!