szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sikeresen végrehajtották a tervezett feladatokat csütörtöki hatórás űrsétájukon a Nemzetközi Űrállomás orosz fedélzeti mérnökei, bár voltak nehézségek.

Fjodor Jurcsihin és Alekszandr Miszurkin másodszor lépett a nyílt világűrbe hat nap leforgása alatt a Földtől 400 kilométeres magasságban keringő űrállomásról. Először a Zvezda modulról leszereltek egy lézeres távközlési eszközt, amely nagysebességű adatátvitelt tett lehetővé az űrállomás és a földi irányító központ között.

A következő feladat végrehajtása már nem ment ilyen simán. El kellett volna helyezniük a novemberben érkező optikai távcső két kamerájának állványzatát, de amikor munkához láttak, rájöttek, hogy pontatlan lesz a kamerák tengely menti mozgása, ha betartják az előírásokat.

Azt az utasítást kapták az irányító központtól, hogy vigyék be a felszerelést a zsilipkamrába, és lássanak hozzá a következő feladathoz, vizsgáljanak meg egy, az európai teherűrhajó dokkolásánál használt antenna fedeleit, mert egyiküket lebegni látták az űrállomás közelében. Miközben ezt a feladatot végezték, a földi irányító központ orosz mérnökei azt az utasítást adták nekik, hogy mégis fejezzék be az előző feladatot, mert az észlelt hiba később korrigálható.

Az űrséta végén, mielőtt visszatértek volna a fedélzetre, az űrhajósok egy orosz zászlót vettek elő a zsilipkamrából, integettek vele a kamerába, és ünnepi beszédet is mondtak az Orosz Zászló Napja alkalmából.

Fjodor Jurcsihinnak ez volt immár a nyolcadik űrsétája, míg Alekszandr Miszurkin harmadszor lépett ki a nyílt kozmoszba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!