szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bassár el-Aszad elnök semmiféle szerepet nem tölthet be a jövőbeni demokratikus és békés Szíriában - mondta a keddi londoni Szíria-értekezlet után a brit külügyminiszter, ezzel is igyekezve elérni a szíriai ellenzék egyelőre kétséges részvételét a november végére tervezett genfi Szíria-konferencián.

William Hague a Szíria barátai elnevezésű országcsoport többi tagállama - az Egyesült Államok, Egyiptom, Franciaország, Németország, Jordánia, Olaszország, Katar, Szaúd-Arábia, Törökország és az Egyesült Arab Emírségek - külügyminisztereit látta vendégül a tanácskozáson. A találkozó utáni sajtóértekezletén Hague kijelentette, hogy Nagy-Britannia még a jövő hónapra tervezett második genfi Szíria-értekezlet előtt jelentős "nem katonai jellegű" segélycsomagot állít össze a Szíriai Nemzeti Koalíciót alkotó mérsékelt ellenzéki erőknek.

John Kerry amerikai külügyminiszter azonban - Hague után tartott sajtótájékoztatóján - katonai segélyről is beszélt. Kerry szavai szerint a genfi tanácskozás előkészítésére összehívott londoni értekezlet részvevői egyetértettek abban, hogy az ilyen jellegű segítséget nyújtó országok e támogatást kizárólag az ellenzéki koalíció katonai szárnyán, a Legfelsőbb Katonai Tanácson keresztül juttatják el. John Kerry szerint ezt az indokolja, hogy a Legfelsőbb Katonai Tanács harcol a Szíriában tevékenykedő szélsőséges erők befolyásának korlátozásáért és e szélsőségesek elszigeteléséért is. 

Az amerikai külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok eddig csaknem 2 milliárd dollár humanitárius segélyt nyújtott a szíriai lakosságnak és az ellenzéki erőknek. Kerry ugyanakkor felszólította a mérsékelt szíriai ellenzéket, hogy vegyen részt a tervezett újabb genfi Szíria-konferencián, mivel "a tárgyalóasztalnál is megnyerhetik mindazt, amit egyébként csak a csatatéren, hosszú idő alatt és rengeteg emberélet árán tudnának elérni". A szíriai ellenzék a keddi londoni értekezleten jelezte, hogy csak akkor hajlandó részt venni a november végére tervezett Genf-2 értekezleten, ha annak célja Bassár el-Aszad szíriai elnök elmozdítása.

Ahmad El-Dzsarba, a Szíriai Nemzeti Koalíció vezetője a tanácskozásról kiadott tájékoztatás szerint a rendezvényen kijelentette: a genfi konferencia nem járhat sikerrel, és a szír ellenzék azon nem is vehet részt, ha a találkozó "további időt enged Aszadnak a vérontásra, és ezt közben a világ tétlenül nézi". Erre reagálva hangsúlyozta William Hague brit külügyminiszter a keddi londoni tanácskozás után, hogy a szíriai ellenzéket segítő országok konszenzusos véleménye szerint Aszadnak nem lehet szerepe Szíriai jövőjében.

A londoni értekezletről kedd este kiadott záróközlemény mindazonáltal nem tesz említést Aszad személyes sorsáról. A nyilatkozat annyit szögez le, hogy a Genf-2 konferenciának el kell vezetnie a politikai átmenethez a tavaly nyári első genfi találkozó kommünikéjében foglaltak maradéktalan végrehajtása révén, és létre kell hoznia konszenzusos alapon egy teljes körű végrehajtói jogkörrel felruházott átmeneti kormányzati testületet, amelynek a hadsereg, a biztonsági szolgálatok és a hírszerzési apparátus felett is ellenőrzést kell gyakorolnia.

A keddi zárónyilatkozat szerint mindeközben meg kell őrizni Szíria szuverenitását, függetlenségét, egységét és területi integritását. A keddi londoni értekezlet utáni sajtótájékoztatóján Hague is felszólította a mérsékelt szíriai ellenzéki csoportokat arra, hogy teljes mértékben kötelezzék el magukat a részvétel mellett a genfi konferencián. A brit külügyminiszter szerint ugyanis az egy hónap múlva esedékes találkozó kínálja a legjobb reményt arra, hogy a szíriaiak jobbra fordítsák sorsukat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!