szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai hírszerzés igazgatója, James Clapper kedden a hírszerzési tevékenység alaptételének nevezte a külföldi vezetők utáni kémkedést.

Clapper a képviselőház hírszerzési bizottságában tartott meghallgatáson kijelentését megtoldotta azzal, hogy az Egyesült Államok szövetségesei ugyanezt teszik az amerikai vezetőkkel szemben, és azt állította, hogy mindez évtizedek óta így zajlik.

Az igazgató a hírszerzés alaptételeként említette a külföldi vezetők szándékainak kikémlelését. Szavai szerint így akarnak megbizonyosodni arról, hogy amit a szóban forgó vezetők mondanak, az megfelel-e annak, ami valóban történik. További célként említette annak meghatározását, hogy a szövetségesek politikája miként érinti az Egyesült Államokat. James Clapper meggyőződését fejezte ki, hogy a szövetségesek hasonló módon kémkednek az amerikai vezetők iránt.

A meghallgatáson az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatója a terrorellenes harc fontos eszközének nevezte és védelmébe vette az ügynökség nemzetközi botrányt okozó és nagy vitát kiváltó kémkedési-lehallgatási tevékenységét.

Keith Alexander tábornok utalt arra, hogy az Egyesült Államok elleni, 2001. szeptember 11-i terrortámadások óta nem is volt hasonló terrorcselekmény az ország ellen.

A tábornok hamisnak nevezte a francia, spanyol és olasz lapokban megjelent állításokat arról, amelyek szerint az ügynökség mindhárom országban több tízmillió telefonbeszélgetést hallgatott le. Alexander azt állította, hogy a lehallgatásokat a partner hírszerzések végezték, és az adatokat ők adták át az illetékes amerikai hatóságnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!