szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Arra kérte Danis Rodmant Szin Donghjok, a 14-es észak-koreai táborból megszökött emberi jogi aktivista, hogy Kim Dzsong Unnal ápolt barátságát használja fel arra, hogy meggyőzi: zárassa be az észak-koreai lágereket, és építse újra a gazdaságot.

Levelet írt Danis Rodmannek, az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság korábbi játékosának Szin Donghjok, az egyetlen ismert ember, aki úgy szökött meg egy észak-koreai lágerből, hogy ott is született - számolt be a Washington Post. A levél apropója, hogy Rodman, aki az észak-koeai kosárlabda-válogatott edzője is, idén harmadszor látogatta meg Kim Dzsong Unt, aki a jó barátja.

Szin Donghjok, aki szökése után emberi jogi aktivista lett, először leírta a levélben a saját történetét: "Kim Dzsong Un, az édesapja és a nagyapja arra használták a lágereket, hogy megbüntessék, éheztessék, és halálra dolgoztassák azokat az embereket, akikről úgy gondolták, fenyegetést jelentenek a rezsim számára. Az emberek titokban, jogi eljárás nélkül kerülnek a táborokba. Az én bűnöm az volt, hogy a fia voltam egy férfinek, akinek a testvére az 50-es években Dél-Koreába szökött."

AFP / Wang Zhao

Szin leírja, hogy bármelyik okostelefonon keresztül meg lehet nézni a táborokról készült műholdképeket. "Ezekben a táborokban ezekben a pillanatokban is éheznek az emberek, verik őket, és valőszínűleg ki is végeznek valakit, hogy elrettentő példát mutassanak a többi fogoly előtt. Én úgy nőttem fel, hogy végignéztem ezeket a kivégzéseket, köztük azt is, ahogy felakasztják az anyámat."

"Én nagyjából annyi idős vagyok, mint az ön barátja, Kim Dzsong Un, de ha rólam kérdezné őt, valószínűleg azt mondaná: emberi hulladék vagyok. Így neveznek mindenkit, aki valaha megszökött Észak-Koreából. Az is biztos, hogy Kim Dzsong Un le fogja tagadni a táborok létezését, mert ez a hivatalos kormányzati álláspont. Azt javaslom, ebben az esetben mutassa meg neki a képeket az okostelefonján."

Szing Donghojk kifejti: nem kérheti Rodmantől, hogy ne utazzon Észak-Koreába, és ott ne vegyen részt luxuspartikon, hiszen szabad ember, és mint amerikai állampolgárnak, ez szíve joga. Ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy az országban ötből négy ember éhezik, az alultápláltság több százezer gyereket érint, hogy múlt héten Kim Dzsong Un a saját nagybátyját is kivégeztette, és hogy a táborok területe nagy valószínűséggel növekszik.

AFP / Ed Jones

"Azért írok önnek, mert semmit sem szeretnék jobban, mint hogy Kim Dzsong Un meghallja a nép jajszavát. Ön, mint az ország vezetőjének jó barátja meggyőzhetné őt arról, hogy zárassa be a táborokat és építse újra az ország gazdaságát, hogy az embereknek legyen mit enniük."

"Egy diktatúra sem tart örökké. A szabadság egyszer Észak-Koreában is beköszönt" - olvasható a levélben.

Szin Donghjok kínzással, veréssel, éhezéssel töltött életéről és szökéséről Blaine Harden újságíró írt könyvet, akinek évekbe telt, míg szót tudott érteni a lágerben szocializálódott Szinnel.

A szerzővel készült interjúnkat itt olvashatják el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!