szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy majdnem tizenöt éve tartó bűnügy végére kerülhet pont Szerbiában: a nyomozók megnevezték ugyanis kedden azt a négy elkövetőt, akik megölhették 1999-ben Slavko Curuvija ellenzéki újságírót. Bejelentették azt is, hogy a teljes nyomozás várhatóan két hónapon belül lezárul.

Miljko Radisavljevic különleges ügyész azt mondta, hogy óriási előrelépés történt az ügyben, amikor egy olyan tanút találtak, aki megbízható információval tudott szolgálni.

Milorad Ulemek Legija, Zoran Djindjic szerb miniszterelnök meggyilkolásának fő értelmi szerzője tett tanúvallomást, aki 40 éves börtönbüntetését tölti. Ulemek feltételek nélkül vallott, "nem kért és nem is kapott" ezért semmilyen engedményt, de "nagyon részletesen és kimerítően beszélt a történtekről".

Slavko Curuviját 1999. április 11-én, a NATO-légicsapások idején belgrádi lakása előtt gyilkolták meg. A merénylők 17 golyót lőttek az újságíróba. Néhány nappal korábban a Politika ekspres című újságban a Slobodan Milosevic szerb elnök rezsimjét kritizáló újságírót hazaárulónak nevezték, aki vágyott arra, hogy a NATO lebombázza Szerbiát.

Négy elkövetőt neveztek meg, közülük kettőt, Ratko Romicot és Milan Radonjicot, a szerb állambiztonság korábbi meghatározó tagjait kedden, a déli órákban letartóztatták. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a gyilkosság közvetlen parancsát Radomir Markovic adta ki, aki az állambiztonsági szolgálat egyik vezetője volt, és aki egy másik gyilkossági ügyben 40 éves börtönbüntetését tölti. Az egyik közvetlen elkövető, Miroslav Kurak holléte ismeretlen, ellene nemzetközi elfogatóparancsot adnak ki.

Aleksandar Vucic miniszterelnök-helyettes bocsánatot kért Slavko Curuvija családjától és szerbektől azért, hogy 14 évet kellett várniuk az elkövetők leleplezésére.

Egyelőre nem tudni, hogy a nyomozás során sikerül-e a felbujtókat és a megrendelőket is leleplezni. Ez utóbbiak között egyébként magát Slobodan Milosevicet, valamint feleségét, Mira Markovicot emlegették kezdettől fogva, az utóbbi években a szerb sajtó szinte biztos információként kezelte, hogy a diktátor felesége volt a felbujtó.

A különleges ügyész az újságírók erre vonatkozó kérdéseire nem válaszolt, azt mondta, hogy nem közölhet több információt a folyamatban lévő nyomozásról.

Mira Markovic egyik közeli barátja egyébként kedden újságírókkal közölte, hogy Markovic nem nyilatkozik a szerb sajtónak, és nem kívánja kommentálni a Curuvija-gyilkossággal kapcsolatos feltételezéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!