szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hadsereg egykori dominanciájához hasonlította Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök görcsös ragaszkodását a hatalomhoz az önkéntes amerikai száműzetésben élő Fethullah Gülen befolyásos hitszónok, a kormányfő nagy belpolitikai ellenfele, és figyelmeztetett, hogy veszélyben vannak az elmúlt tíz év politikai és gazdasági reformjai.

Ritka írásos megnyilvánulásai egyikében a Pennsylvaniában élő Güllen úgy véli, hogy Erdogan otthon és külföldön egyaránt elveszítette a bizalmat az olyan intézkedései miatt, mint az internet szabadságának korlátozása, a kormánynak a bíróságok feletti nagyobb ellenőrzése és a hírszerzés hatáskörének kiterjesztése. "A kormányzaton belül egy kis csoport túszul ejtette az egész országra kiterjedő folyamatokat" – írta Gülen a Financial Times című brit napilapban hétfőn este megjelent cikkében. A muzulmán hitszónok vezette Hizmet (Szolgálat) nevű mozgalomnak saját közlése szerint több millió tagja van.

"A hadsereg által egykor élvezett politikai dominanciát most a jelek szerint a végrehajtó hatalom hegemóniája váltja fel" – írta.

Gülen támogatása segítette Erdogan iszlamista gyökerű pártjának, az Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) az előretörését az elmúlt tíz évben, de decemberben nyílt összeütközésbe torkollottak a két egykori szövetséges közötti nézetkülönbségek. Nyomozás indult a kormányt érintő korrupciós vádak ügyében. A botrány Erdogan kormányzása 11 évének legsúlyosabb válságát okozta. Három miniszter lemondott, és szinte naponta jelentek meg a közösségi médiában az Erdogannak és közeli munkatársainak tulajdonított kompromittáló beszélgetések.

Erdogan hamisítványoknak nevezte az egyes kiszivárogtatásokat, és Gülen mozgalmát vádolta azzal, hogy a rendőrségre és az igazságszolgáltatásra gyakorolt befolyásával kirobbantotta a botrányt. A hitszónok ezt tagadja. A kormányfő a botrányra reagálva több ezer rendőrt menesztett, bírák százait helyezte át, és szigorította az internet feletti ellenőrzést.

Gülen leszögezte: a Hizmet azon tagjainak, akik magukat az Erdogan-kormány boszorkányüldözése áldozatainak tartják, "nem áll érdekében szert tenni a hatalom kiváltságaira", és a hatalomnak a vallás nevében történő megragadása ellentétes volna az iszlám szellemével. A török kormány csak "az egyetemes emberi jogok, a joguralom, a kiszámítható kormányzás iránti elkötelezettsége megújításával" szerezheti vissza a bizalmat, s ezt mindenekelőtt egy civilek által kidolgozott új alkotmány elfogadásával teheti meg - szögezi le a cikkben.

Gülen kizártnak nevezte, hogy ő bármikor arra buzdítaná híveit: szavazzanak Erdogan pártja ellen a márciusi helyi választásokon, illetve maga a kormányfő ellen, aki indulni akar az augusztusi elnökválasztáson. Azt is közölte, hogy a közeljövőben nem akar visszatérni Törökországba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!