szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A brüsszeli liberálisok frakcióvezetője még egy esetleges nagykoalícióba is beszállna, ha ezzel el lehetne kerülni, hogy az európai parlamenti többség a Fidesz vagy az olasz Forza Italia támogatásától függjön – írják a Euronews oldalán. Guy Verhofstadt azt mondta: pártja hajlandó szavazataival támogatni az Európai Néppárt és az Európai Szocialisták nagykoalícióját Jean-Claude Juncker bizottsági elnökké választásához.

Verhofstadt szerint stabil többségre, vagyis legalább 400 képviselőre van szükség ahhoz,  hogy a többség ne függjön Orbán vagy Berlusconi pártjától. A liberálisok frakcióvezetője erről a parlamenti frakcióvezetők brüsszeli tanácskozása után beszélt kedden.

Martin Schulz, az Európai Szocialisták listavezetője vasárnap, a választási eredmény bejelentése után azt mondta: a Néppárt csak Orbán és Berlusconi pártjaira adott szavazatoknak köszönhetően győzött, ami kínos a konzervatívokra nézve. Schulz kedden szintén támogatásáról biztosította Jean-Claude Juncker jelölését a bizottsági elnöki posztra.

A brit euroszkeptikusok vezetője szerint viszont hiba Jean-Claude Juncker jelölése. Nigel Farage, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának elnöke azt mondta, hogy Juncker szerinte fanatikus föderalista, pont akkor kap felhatalmazást, amikor a választáson kiderült, hogy az emberek szerint rossz irányba mennek a dolgok.

EU-s pofonok Orbánnak

Orbán Viktor és Jean-Claude Juncker között a magyar miniszterelnök Hír TV-s nyilatkozata miatt volt pengeváltás az Európai Bizottság elnöki posztjával kapcsolatban. Orbán Viktor azt mondta, hogy a luxemburgiak részéről delegált európai uniós biztos (Viviane Reding - a szerk.) Magyarországnak csak ártott az elmúlt időszakban. "Miért is kellene nekünk egy Luxemburgból érkező európai biztost támogatnunk ezek után?" – kérdezte.

Jean-Claude Juncker hétfő délelőtt Brüsszelben erre úgy reagált, hogy az ügy az Európai Néppárt és a Fidesz problémája. A magyar kormány érvelését, amely szerint egy korábbi luxemburgi miniszterrel folytatott vita miatt egy másik luxemburgi nem kerülhet az Európai Bizottság élére, nem fogadja el, az érvelés szerinte nem elegáns.

A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) elnöke, Sigmar Gabriel ugyancsak hétfőn azt mondta: szerinte a konzervatívoknak világossá kell tenniük, hogy az Európai Néppártban nincs helye Európa-ellenes és jobboldali populista pártoknak, mint a Fidesz és a Forza Italia. Sigmar Gabriel nyilatkozatára itthonról Giró-Szász András kormányszóvivő és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is "visszalőtt".

Kedden pedig Hannes Swoboda, az Európai Parlament szocialista frakcióvezetője nyilatkozta azt a Deutschlandfunk német közszolgálati rádiónak, hogy nem szabad futni azok után, akik csak szétrombolni akarják Európát, mint a francia Nemzeti Front, David Cameron brit kormányfő és Orbán Viktor.

Sűrű lesz a program júliusig

A következő hetekben nemcsak az Európai Bizottság vezetőjéről kell megállapodni. Új parlamenti elnököt, tanácselnököt és külügyi főmegbízottat is választanak majd. Az új parlament július elején ül össze, addig az állam- és kormányfők kétszer is találkoznak.

Kedden este az uniós állam- és kormányfők Brüsszelben egyeztetnek a választás utáni helyzetről. Valószínűleg tárgyalnak a bizottsági elnökjelöltekről is, de most még nem tesznek javaslatot az új vezető személyére – derül ki a tudósításból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!