szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai hírszerzés előzetes értékelése szerint a kelet-ukrajnai szakadárok által kilőtt rakéta találta el a csütörtökön lezuhant maláj utasszállítót. Összefoglalónk a Malaysia Airlines gépének tragédiájáról.

Egy nemzetközi AIDS-konferencia utasai, valamint egész családok utaztak azon a repülőgépen, amelyet csütörtökön Donyeck térségében egyszerűen levadásztak egy rakétával. Az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó járaton 298 ember utazott, köztük a 173 holland mellett 44 malajziai, 27 ausztrál, 12 indonéz és 9 brit állampolgár volt. A többi 20 utas állampolgárságának megállapítása még folyamatban van, de a román lapok szerint egy román állampolgár is az áldozatok között volt, ő a kolozsvári egyetem diákja, aki szintén a konferenciára utazott. Péntek délutánig 182 holttestet találtak meg. A holttesteket Harkivba szállítják, mert a donyeckieknek nincs a halottak tárolásához elegendő hűtőberendezésük.

AFP / Dominique Faget

Az amerikai hírszerzés pénteken délután közölte értékelését, amely szerint a kelet-ukrajnai szakadárok által kilőtt rakéta találta el a csütörtökön lezuhant maláj utasszállítót. Az amerikaiak – hangsúlyozottan nem végleges – értékelése szerint egy SA-11 föld-levegő rakétával, vagy ahhoz hasonló eszközzel követhették el a cselekményt. Azt is közölték, hogy a technika kezelésének bonyolultsága miatt nem zárják ki azt sem, hogy orosz támogatással cselekedtek a szeparatisták.

A találgatások és a vádaskodások viszont már ezt megelőzően, azonnal megindultak arról, hogy ki követhette el a merényletet, és az első perctől kezdve szinte minden jel arra mutat, hogy a kelet-ukrajnai, Oroszország által támogatott szakadárok a felelősök, akik azok után, hogy nemrég elfoglaltak egy ukrán laktanyát, több ukrán katonai gépet is leszedtek, állítólag az ott talált Buk légvédelmi rakétákkal. Ám míg a szakadárok azzal büszkélkedtek a Twitteren, hogy van ilyen rakétakilövőjük, addig az ukrán főügyész cáfolta, hogy ilyet zsákmányoltak volna az ukrán hadseregtől.

A másik lehetőség szerint oroszoktól kapott fegyverekkel lőhettek a szakadárok, de azt, hogy az orosz légvédelem fegyverei Donyeckben lennének, az oroszok cáfolták, és a légierő gépei sem repültek arra. Arról komolyan senki nem beszél, hogy Ukrajna állna a bűntett mögött, legfeljebb a Putyin-barát csatorna által terjesztett konteók szintjén esik róla szó, keleti szomszédunk amúgy azt közölte, hogy ebből a térségből már kivonta saját légvédelmét, tehát számukra eleve nem volt hatótávolságon belül a maláj gép.

Putyin orosz elnök érvelése is akkora képtelenség, hogy több mint gyanút keltő. Szerinte az Ukrajna légterében történt az eset, azért Ukrajna a felelős. Mintha legalábbis a Lockerbie-merényletért Skóciát, a szeptember 11-i merényletért pedig az Egyesült Államokat kellene felelőssé tenni.  

Ukrajna arra hivatkozik, hogy előbb 7500, majd 9700 méteres magasság alatt nem engedélyezték a polgári repülőgépeknek a légtérhasználatot a térségben, a maláj gép viszont tízezer méteres utazó magasságban repült. Ukrajna a gép lelövése után teljes légtérzárat léptetett életbe.

Az ukrán légtér a légtérzár után
Flightradar24

A gép fekete dobozairól sincs egyelőre biztos információ: az első hírek szerint tizenkettőből nyolcat megtaláltak a szakadárok, aztán ők azt közölték, hogy náluk egy sincs. A helyszín átvizsgálását ugyanezek a szakadárok ellenőrzik, és egyelőre még az sem világos, hogy kit engednek a baleset helyszínének közelébe, illetve az sem, hogy mi marad ott a szakértőknek, mire azok megérkeznek.

Amerikai források szerint egyértelműen a földről lőtték ki a gépet megsemmisítő rakétát. Az ügyben perdöntőek lehetnek annak a műholdrendszernek, az SBIRS-nek a rögzített adatai, amely infravörös szenzorokat használ a földi hőforrások észlelésére, így észlelik a rakéták kilövését és a harci eszközök által húzott csóvákat is. Mindenesetre ezek az adatok vélhetően sokkal hamarabb választ adnak arra a kérdésre, hogy mi történhetett a géppel, ellentétben a márciusban rejtélyesen eltűnt maláj utasszállító esetében, ahol még ma sincs egyértelmű válasz.

Az ENSZ biztonsági tanácsa pénteken összeül, hogy az ügyről tárgyaljon. A szakadárok pedig valamiféle tűzszünetbe is belemennének, a katasztrófa körülményeinek kivizsgálása céljából, legalábbis egyik vezetőjük szerint, mert ugyanebben az időben egy másik továbbra is arról beszél, hogy folytatják a harcukat. Az orosz-ukrán csörtétől eltekintve nemzetközi politikusok nem mentek bele vádaskodásba, Joe Biden amerikai alelnök is csak annyit rögzített, hogy a maláj gépet kilőtték.

Az egyébként is veszteséges Malaysia légitársaságot a csütörtöki eset térdre kényszerítheti, még akkor is, ha ezért az esetért nyilvánvalóan sokkal kevesebb felelősség terheli, mint a márciusi gépük eltűnéséért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!