szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Barack Obama amerikai elnök az Egyesült Államoknak az Iszlám Állam (IÁ) elnevezésű terrorszervezet legyőzésével kapcsolatos elkötelezettségéről beszélt telefonon Haider al-Abádi iraki miniszterelnökkel – közölte washingtoni idő szerint hétfőn a Fehér Ház.

Segítséget ígért az amerikai elnök az iraki miniszterelnöknek, akinek a programját és kormányának összetételét hétfőn éjjel hagyta jóvá az iraki parlament.

Barack Obama és Abádi a telefonbeszélgetésük során egyetértett abban, hogy az új iraki kormánynak haladéktalanul konkrét lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy választ adjon az irakiak törekvéseire és jogos sérelmeire. Abádi a maga részéről hangoztatta elkötelezettségét, hogy együttműködjön minden iraki közösséggel, valamint az ország nemzetközi partnereivel annak érdekében, hogy fokozza Irak képességeit a közös ellenség elleni harcban.

Programjának és kormányának hétfő éjjeli parlamenti jóváhagyása után a 62 éves Abádira vár az a feladat, hogy egyesítse az országot a szélsőséges IÁ-val szemben, amelynek szunnita harcosai június óta lerohanták Szíria és Észak-Irak jelentős területeit, arab kalifátust kiáltva ki, és amelynek előretörése azzal fenyeget, hogy felekezeti vonalak mentén szétszakítja az országot.

Barack Obama elnök a tervek szerint szerdán ismerteti majd stratégiáját azzal kapcsolatban, hogy miként kívánja legyőzni az Irakban és Szíriában jelentős területeket ellenőrzése alá vonó IÁ-t.

A New York Times című amerikai lap hétfőn kormányzati forrásokra hivatkozva azt állította, hogy az amerikai védelmi minisztériumban kidolgozott, háromszakaszos akcióterv keretében akár három évig – vagyis az Obama elnöki mandátuma utáni időkig – is elhúzódhat az IÁ felszámolása.

A három szakaszból az első az iraki légicsapásokkal már megkezdődött. A következő fázisban az iraki hadseregnek és a kurd harcosoknak nyújtott tanácsadással, kiképzéssel és fegyverszállítással fokozzák az erőfeszítéseket. A harmadik szakaszban az IÁ szíriai erőinek megtörésére összpontosítanának.

A folyamatban kulcsszerepe lesz a nemzetközi összefogásnak, valamint annak a terrorelhárítási partnerségi alapnak, amelyből az Egyesült Államok más országok küzdelmét fogja támogatni a radikális szélsőségesek ellen. A terv kizárja az amerikai csapatok szárazföldi bevetését.

John Kerry amerikai külügyminiszter szintén üdvözölte és jelentős mérföldkőnek nevezte Irak "új és befogadó" kormányának megalakulását, amit Washington feltételül szabott Bagdadnak az IÁ terroristái ellen nyújtott katonai támogatás kiszélesítéséhez.

Az amerikai diplomácia vezetője közölte, kedden a Közel-Keletre utazik, hogy az IÁ legyőzésére Kanada és Ausztrália részvételével létrejött amerikai-európai koalíció kiszélesítéséről tárgyaljon. A koalíció szerinte hónapokig, talán évekig fenn fog állni.

Kerry szavai szerint minden országnak részt kell vállalnia az IÁ jelentette fenyegetés felszámolásában. A külügyminiszter hozzátette, hogy az együttműködés kialakításában kulcsszerepe lesz az ENSZ-közgyűlés hamarosan megnyíló 69. ülésszakának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!