szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Efraim Zuroffék küldtek egy listát a német igazságügy- és belügyminisztériumnak 76 férfi és négy nő nevével, akik az úgynevezett Einsatzgruppékban szolgáltak. A főként SS-tagokból és rendőrökből álló kommandók begyűjtöttek és agyonlőttek zsidókat még azelőtt, hogy a haláltáborrendszer létrejött volna.

Egykori náci halálosztagok többtucatnyi – esetleg még életben lévő – tagját azonosította a Simon Wiesenthal Központ, és azt szorgalmazza, hogy a német kormány folytasson vizsgálatot az ügyben – tudta meg az AP amerikai hírügynökség.

A központ fő nácivadásza, Efraim Zuroff szerdán elmondta az AP-nek, hogy szeptemberben küldött egy listát a német igazságügy- és belügyminisztériumnak 76 férfi és négy nő nevével, akik az úgynevezett Einsatzgruppékban szolgáltak. A főként SS-tagokból és rendőrökből álló kommandók a második világháború első éveiben a kelet felé nyomuló német haderőket követték, s begyűjtöttek és agyonlőttek zsidókat még azelőtt, hogy a haláltáborrendszer létrejött és beindult volna.

"A haláltáborokban a tényleges gyilkosságokat igen csekély számú ember hajtotta végre – azok, akik a gázt bejuttatták a gázkamrákba –, az Einsatzgruppékban viszont egyénileg hajtották végre azokat – mondta Zuroff. – Az Einsatzgruppékban csaknem mindenki gyilkos volt, tevőleges gyilkos."

A listán szereplő mind a nyolcvan ember nagyon öreg lehet – aki még él közülük: 1920 és 1924 között születtek. "Fogytán az idő – mondta Zuroff a Jeruzsálemből adott telefoninterjúban. – Valamit tenni kell." Kifejezte reményét, hogy még többen életben vannak, "de erre nyilván nincs garancia". Úgy fogalmazott, hogy közülük "minden ma még élő személy egyfajta győzelem".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!