Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Pozitív mérleget vont az Afganisztánból kivonuló, NATO-vezette nemzetközi biztonsági erők (ISAF) parancsnoka vasárnap a külföldi harcoló alakulatok ottani tevékenységéről. A nemzetközi erők 13 év után az év végén hagyják el az ázsiai országot, miközben a tálib lázadók felkelése továbbra sem veszít erejéből.
"Együtt (...) kiemeltük az afgánokat a homályból és reményvesztettségből, s reményt adtunk nekik a jövőre nézve" - mondta John Campbell amerikai tábornok Kabulban, az afganisztáni misszió befejezése alkalmából rendezett ünnepségen. Szavai a biztonsági erők Twitter-oldalán voltak olvashatók.
Az Egyesült Államok és a NATO december 8-án vetett ünnepélyesen véget az afganisztáni harci küldetésnek, amely a 2001. szeptember 11-i, egyesült államokbeli terrortámadások után, a tálib szélsőségesek vezette kormány elmozdításának céljával indult. A misszió csúcspontján mintegy 140 ezer külföldi katona állomásozott az országban, s 2001 óta az ISAF vesztesége 3485 fő volt.
"Önök erősebbé tették Afganisztánt és biztonságosabbá országainkat" - szólt a tábornok az összegyűlt NATO-katonákhoz az ISAF kabuli főhadiszállásán. "Remélem, büszkék arra a pozitív hatásra, amelyet gyakorolhattak és továbbra is gyakorolhatnak az afgánokra és jövőjükre - folytatta. - A bejárandó út továbbra is nehéz lesz, de győzni fogunk. Az Eltökélt Támogatás misszióval tovább támogatjuk őket."
A jövőre kezdődő, Eltökélt Támogatás fedőnevű misszióban húsz ország mintegy 12 ezer katonája képezi ki és látja majd el
tanácsokkal az afgán biztonsági erőket. Barack Obama amerikai elnök ugyanakkor nemrég engedélyezte országa erőinek, hogy hadműveleteket indítsanak a tálibok és az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat fegyveresei ellen, kiszélesítve azoknak az amerikai erőknek a küldetését, amelyek Afganisztánban maradnak az év vége után is.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.